Ako niste znali, jedinci imaju drugačiji mozak. Otuda se njihovo ponašanje razlikuje od ostale dece, pokazuje novo istraživanje na Sautvest univerzitetu u Kini. Članak je objavljen u časopisu „Brejn imidžing end bihejvior”.
Upoređeni su snimci glave jedinaca i ostalih koji su odrasli s braćom ili sestrama. Šta je otkriveno? Znatna razlika u zapremini sive tvarim, što je prvi neurološki dokaz koji povezuje promene strukture mozga s različitim ponašanjem. Ispitano su 303 studenta, po pola iz svake grupe.
Urađeni su, naime, testovi za inteligenciju, kreativnost i posebnost tih mladih ljudi, a pomoću magnetne rezonance su im skenirane glave. Iako nema razlike u inteligenciji, jedinci pokazuju veću kreativnost. Zato su u socijalnim veštinama postigli slabije rezultate.
Rezultati, međutim, obelodanjuju da jedinci imaju veće količine sive tvari u temenom ili parijetalnom režnju, za koji se smatra da je povezan s percepcijom i mentalnom fleksibilnošću. Nasuprot tome, kod njih je uočen manji volumen u drugim područjima, primerice u srednjem prefrontalnom režnju koji je odgovoran za posebnost i društveno ponašanje.