Јарка боја скрива токсичне састојке који могу бити штетни за здравље. Ова материја се и даље додаје у многе ружеве за усне који се нуде на тржишту, каже Томас Kопман, руководилац немачког пројекта тестирања.
Особе које свакодневно наносе руж за усне, у просеку га дневно у организам унесу око 57 милиграма, а годишње прогутају отприлике пет целих комада, процена је тела Европске уније која се баве њиховим саставом и сигурношћу за кориснике.
Ако се поменута твар свакодневно уноси у организам, она би, по новим научним студијама, дугорочно могла имати генотоксично деловање, утицати на поремећај имуног система и на појаву туморских обољења.
Запослени који тестирају козметичке и сличне производе у немачкој организацији за заштиту потрошача Stiftung Warentest су, на трагу тих информација, одлучили да помније проуче неке састојке ружева за усне и су открили да се вештачка прехрамбена боја титанијум-диоксид налази у свих 17 тестираних ружева, без обзира на то да ли је реч о јефтиној или скупој козметици, или пак оној која се продаје као „природна”.
Сада у нанооблику
Ако се поменута твар свакодневно уноси у организам, она би, по новим научним студијама, дугорочно могла имати генотоксично деловање, утицати на поремећај имуног система и на појаву туморских обољења. Титанијум-диоксид, који се дуго времена сматрао сигурним, од маја 2021. више није на попису састојака безбедних за употребу у исхрани Европске агенције за сигурност хране (EFSA).
Уситњени нанотитанијум-диоксид лако пролази биолошке заштитне баријере, попут цревног или плућног зида, и таложи се у многим унутрашњим органима.
Осим у уносној козметичкој индустрији, метал титанијум у облику диоксида најчешће се користи за бојење млечних и кондиторских производа, слаткиша, жвакаћих гума, колача и пекарских производа и умака. Управо су деца највише изложена деловању тог хемијског једињења. Просечан дневни унос титанијум-диоксида за одрасле износи око пола милиграма по килограму телесне масе, а код деце је тај унос десет до двадесет пута већи.
Најважнија промена у примени титанијум-диоксида је нов начин његове технолошке производње. Стара титанијумова боја била је класично хемијско једињење, а нови титанијум-диоксид производи се у нанооблику. Уситњени нанотитанијум-диоксид лако пролази биолошке заштитне баријере, попут цревног или плућног зида, и таложи се у многим унутрашњим органима.
Потрошачи могу установити има ли титанијум-диоксида у ружевима тако што ће на амбалажи потражити шифру састојка – CI 77891, покрај које понекад пише титанијум-диоксид. Тренутно се ова твар додаје у многе ружеве за усне који се нуде на тржишту, каже Томас Kопман, руководилац немачког пројекта тестирања и процењује да ће се након поновне процене EFSA-е то врло ускоро променити.
Минерална уља
Не само да би ружеви требало да одговарају по траженој нијанси, већ би истовремено требало да негују усне. Неки су направљени тако да након наношења дају уснама сјај, због чега произвођачи у производе додају компоненте минералних уља. Но особе које обављају тестирања у Stiftung Warentest–у и према њима су врло критичне јер се и ови састојци с временом могу накупити у органима или у ткивима.
И мада су последице за здравље још недовољно познате, EFSA сматра да је количина поменутих твари што их особе које користе руж већ храном уносе у организам „потенцијално забрињавајућа”. Речене материје и слични синтетски угљоводоници су уопште забрањени за коришћење у сертификованој природној козметици. Минерална уља, позната као MOSH састојци (Mineral Oil Saturated Hydrocarbons), на паковањима производа су означена као петролатум, озокерит, микрокристални восак или парафин.
Из наведених разлога, ниједан од 17 испитаних ружева није оцењен „добрим”. Особе које су за немачку организацију тестирале ружеве, квалитет два ружа оцениле су „лошим” због повећане количине MOSH-а, а остали су добили оцену „задовољава”. Са гледишта заштите потрошача и због мера опреза не бисмо безрезервно препоручили ниједан руж који смо тестирали, стоји у завршном мишљењу Stiftung Warentest-a.
(Извор Зимо)