Астрономи тврде да су открили досад најстарију црну рупу. Настала је 470 милијуна година након Великог праска и откривена је рендгенским зрацима помоћу Насиних телескопа. Постоје „снажни докази” да је одмах била масивна и вјрује се да тежи од 10% до 100% масе свих звезда у својој галаксији. Настала је у раној фази раста којој никада пре нисмо сведочили, што би могло објаснити како су настале неке од првих супермасивних црних рупа у свемиру.
Налази потврђују оно што су до сада биле претпоставке – да су супермасивне црне рупе постојале знатно раније него што је досад било потврђено. Научници верују да је свемир настао пре 13,7 милијарди година, а процењена старост црне рупе је 13,2 милијарде година. Новопронађена у галаксији названој UHZ1, 10 је пута већа од оне у нашем Млечном путу, чији је пречник 23,5 милиона километара. Sky News пише да астрономи верују да би ово откриће могло помоћи у решавању многих мистерија свемира.
Црне рупе су подручја у свемиру где је огромна количина масе упакована у малену запремину. То ствара гравитациону силу толико јаку да, чак, ни светлост не може побећи. „Ово откриће важно је за разумевање како неке супермасивне црне рупе могу досећи колосалне масе убрзо након Великог праска”, саопштили су из Националне аеронаутичке и свемирске агенције. „Настају ли непосредно од колапса масивних облака гасаа, стварајући црне рупе тешке између око 10.000 и 100.000 Сунаца? Или долазе од експлозија првих звизда које стварају црне рупе тешке само између 10 и 100 Сунаца?” запитали су се астрономи.
„Постоје физичка ограничења колико брзо црне рупе могу расти након што се формирају, али оне рођене масивније имају предност. То је попут садње младице којој је потребно мање времена да израсте у стабло пуне величине него да сте започели само са семеном”, објаснио је разлике између црних рупа Енди Гулдинг, коаутор научног чланка у часопису Nature Astronomy.
(Илустрација X/NASA)
(Индекс)