Венера из Хохле Фелса стара је 35.000 година.
Израђена је од мамутове кости, а пронађена у пећини Хохле Фелс у југозападној Немачкој. Начињена је пре отприлике 35.000 година, што је чини једним од најстаријих познатих примера фигуративне уметности у свету! Kада су је археолози открили, схватили су да је старија најмање 5.000 година од других познатих из граветијенске културе. Међу њима су Вилендорфска Венера, Венера из Kостенкија и сличне. Kомади су лежали око три метра испод садашње површине пећине на око 20 метара од улаза. Венера је скоро комплетна, недостају само лева рука, раме и глава. Могуће је да глава није намерно изгравирана. Уместо ње, изнад широких рамена налази се пажљиво изрезбарен прстен који није у средини. Вероватно је служио да се фигурина носи као привезак.
Облик сачуваног дела је асиметричан, са десним раменом уздигнутим изнад леве стране. Испод рамена, која су отприлике толико дебела колико и широка, велике груди штрче напред. Има два кратка уда са две пажљиво изрезбарене шаке ослоњене на горњи део стомака испод дојки. На свакој руци су прецизно изрезбарени прсти, пет јасно видљивих на левој и четири на десној. Пупак је видљив и анатомски правилно постављен. Венерино кратко тело изгледа као да чучи, са струком нешто ужим од широких рамена и бокова.
Ноге су кратке, шиљате и асиметричне, при чему је лева приметно краћа. Детаљније су приказане задњица и гениталије. Расцеп између две половине задњице је дубок и наставља се без прекида до предњег дела, где се између отворених ногу види вулва са израженим великим уснама. Нема сумње да је приказ превеликих груди, наглашене задњице и гениталија резултат намерног преувеличавања полних особина.
Вишеструке, дубоко урезане хоризонталне линије покривају стомак, почев испод груди до пубичног троугла. Неколико хоризонталних линија протеже се до задњег дела и упућују на одећу или неку врсту омотача. Микроскопски снимци показују да су настали узастопним нарезивањем по истим линијама оштрим каменим алатима. Овако дубоки резови у костима могући су само применом знатне силе. Поред многих приказаних анатомских карактеристика, на површини су бројне линије и ознаке. На врху је низ резова у облику слова „У” између груди и рамена. На раменима су вишеструке ознаке, при чему су најизраженије кратке, дубоке, вертикално урезане линије дуж задње стране. Груди и руке имају више кратких, дубоко урезаних линија које доприносе тродимензионалности скулптуре. Ознаке подсећају на урезе на фигуринама од слоноваче из Швапске јуре.
Венера је још једна у низу са наглашеним сексуалним атрибутима, а мање истакнутим одређеним деловима тела. Нагласак је на облинама, а не на глави, лицу, рукама и ногама. Вероватно је реч о традицији практикованој у палеолиту. Иако се ради о периоду када су у Европу дошли анатомски модерни људи, није искључено да ју је неко други направио. Не постоје скелетни докази који би то оповргнули или потврдили.
(Илустрације Wikimedia Commons)
(Све о археологији)