МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НАЈСТАРИЈИ ЕВРОПЉАНИН?

Visited 225 times, 1 visit(s) today
EPA

Фрагмент чељусти откривен прошлог месеца на северу Шпаније могао би бити најстарији фосил људског претка досад пронађен у Европи, рекли су шпавски палеонтолози. Фосил пронађен 30. јуна на археолошком налазишту у горју Атапуерка на северу земље стар око 1,4 милиона година. Досад најстарији фосил хоминида, изумрлих примата с људским обележјима, била је чељуст нађена на истом месту 2007. године, за коју је процењено да је стара 1,2 милиона година. Атапуерка садржи једну од најбогатијих збирки предмета из људске праповести у Европи.

Истраживачи ће сада морати да доврше прву процену старости користећи технике датирања, рекао је на конференцији за новинаре палеоантрополог Хозе-Марија Бермудес де Кастро, један од руководилаца пројекта. Будући да је део чељусти извађен са отприлике два метра испод слоја где је 2007. откривена чељуст, логично је и рационално мислити да је старији, додао је он. Научно датирање обавиће Национални центар за истраживање људске еволуције у Бургосу, граду удаљеном отприлике 10 километара.

Поступак би требало да траје од шест до осам месеци, рекао је Бермудес де Кастро. Анализа би могла помоћи да се одгонетне којој врсти хоминида и боље разуме еволуција људских бића на европском континенту. Научници досад нису могли са сигурношћу одредити којој је врсти припадала чељуст из 2007. Фосил би могао одговарати врсти званој Homo antecessor, откривеној деведесетих година прошлог века.

Задужбина Атапуерка, која управља налазиштем, изјавила је да врло вероватно фрагмент чељусти припада једној од првих популација које су колонизовале Европу. Археолошко налазиште Атапуерка је 2000. године укључено на Унесков попис светске баштине, што је омогућило приступ финанцирању Уједињених нација. Садржи хиљаде фосила хоминида и њихових алата, укључујући кремен стар 1,4 милиона година пронађен 2013.

(Индекс)

Visited 225 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар