МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НАЈВЕЋА БИЉКА – ТРАВА

Visited 287 times, 1 visit(s) today
Pixabay

Научници су код обале Аустралије пронашли највећу познату биљку на свету, која заузима површину од 200 квадратних километара.

Након генетског тестирања, научници су установили да је велика подводна трава код Аустралије заправо једна биљка. Верује се да се ширила из једног семена најмање 4.500 година. Тим је до открића дошао сасвим случајно и то у Шарк беју, на око 800 километара северно од Перта. Како би разумели генетску разноликост врсте морске траве која се обично налази дуж делова аустралијске обале, направили су снимке и анализирали 19.000 генетских маркера да би креирали отисак сваког узорка.

„Резултат нас је изненадио, постојао је само један отисак. То је то, једна биљка се проширила у Шарк беју и постала највећа на планети”, изјавила је научник Џејн Еџело. Биљка је веома отпорна и расте на локацијама широм залива и у веома промењивим условима. „По свему судећи, веома је отпорна јер преживљава широк распон температура и салинитета, као и екстремно високе услове светлости. Све то би иначе било веома стресно за већину биљака”, указала је научник Елизабет Синклер.

Иначе, ова врста морске траве расте попут обичног травњака до 35 сантиметара годишње. Стога су научници проценили да је било потребно најмање 4.500 година да се биљка прошири до садашње величине, пренео је портал „Кликс”.

(Извор Спутњик)

Visited 287 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

1 коментар

  • Ako bi postavili pitanje ko je najveći predator na svetu, najveći broj bi se odlučio za Tinosaurus reksa. Ali trava koja se „hrani“ sunčevom svetlošću ima pravo nazvati se najvećim predatorom jer „proždire“ svetlost ali ujedno i najpitomijom i najkorisniji vrstom na zemlji. Niko kao trava, odnosno biljke u opšte, vanzemaljsku energiju ne pretvara u nešto zemaljski korisno, zemaljski najkorisnije. U život.

Оставите коментар