МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НАЈВЕЋА ИКАД ВИЂЕНА

Visited 145 times, 1 visit(s) today
Profimedia

Астропноми су открили највећу космичку експлозију икад виђену. Експлозија је 10 пута светлија од било које познате супернове и три пута од најсјајнијег плимског поремећаја. Позната као AT2021lwx, она већ траје више од три године, у поређењу с већином супернова које видљиво свитле само неколико месеци. Према студији, она се догодила на удаљености од готово осам милијарди светлосних година, када је свемир био стар око шест милијарди година. Већина супернова и плимских поремећаја траје само неколико месеци прије него што нестане. Врло је необично да нешто буде светло више од две године, пише The Independent.

Астрономи верују да је експлозија резултат големог облака гаса, вероватно хиљадама пута већег од нашег Сунца, који је насилно пореметила супермасивна црна рупа. Фрагменти облака били су прогутани шаљући ударне таласе кроз његове остатке, а и у велику прашњаву крoфну која окружује црну рупу. И наводе да су такви догађаји врло ретки и да досад нису сведочили ничему што би било у оволиким размерама. Иначе, прошле године астрономи су сведочили најсјајнијој забележеној експлозији – експлозији гама-зрака познатој као GRB 221009А.

Иако је та експлозија била светлија од AT2021lwx, краће је трајала, што значи да је укупна енергија ослобођена експлозијом AT2021lwx далеко већа. Експлозију AT2021lwx је први пут открио 2020. са опсерваторије Zwicky Transient Facility у Kалифорнији, а затим ју је забележили телескопи Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS) са седиштем на Хавајима. Међутим, размере експлозије су досад били непознате. Налази су објављени у часопису Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

„На ово смо наишли случајно јер је то означио наш алгоритам претраживања када смо тражили тип супернове. Већина супернова и плимских поремећаја траје неколико месеци прије него што нестане. Одмах је било врло необично да нешто буде светло више од двије године”, рекао је др Филип Вајзман, научни сарадник на Универзитету у Саутемптон, који је преводио истраживање.

(Индекс)

Visited 145 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар