Bez kategorije

NAUKA U SENCI PORODICE

Visited 448 times, 1 visit(s) today

Za godinu dana provedenih u rukovodećoj fotelji ambiciozna direktorka je već dosta uradila na marginalizaciji nauke u Institutu „Vinča”.

Akademik Željko Šljivančanin

Deklarativno isticanje nauke kao delatnosti od strateškog značaja za Republiku Srbiju ovih dana pada u vodu u sudaru sa vestima iz Instituta „Vinča”. Glavni akteri su direktorka instituta, njen muž i brojni članovi porodice zaposleni u institutu. Tu su i pet pomoćnika i nekoliko „mladih lavova”, odnedavno pristiglih kao dodatno pojačanje ionako brojnoj institutskoj administraciji.

Bez obzira na šarolike kvalifikacije i radno iskustvo, zajednička im je lojalnost direktorki, nagrađena izuzetno visokim platama. Dokumentovane primere raširenog nepotizma, nenamenskog trošenja novca i višemesečne žalbe na marginalizaciju nauke u najvećem srpskom naučnom institutu, u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja uporno ignorišu ili se proglašavaju nenadležnim.

Iz novina saznajemo i da direktorka
smatra da je objavljivanje naučnih radova
u vrhunskim međunarodnim časopisima
društveno beskorisno i treba biti
zamenjeno radom korisnim za državu.

Javnost je proteklih nedelja bila u prilici da se bliže upozna sa vrlo neobičnim argumentima direktorke Instituta „Vinča”, iznetim kao odgovor na javne kritike. Bez obzira na primedbu da se njeno ime nalazi u registru funkcionera Agencije za borbu protiv korupcije, direktorka će u „Pištaljci” tvrditi da nije funkcioner, a zatim insistirati da nepotizam ne postoji jer sa svojim višegodišnjim partnerom ne živi u bračnoj zajednici (on na društvenim mrežama tvrdi suprotno).

Iz novina saznajemo i da direktorka smatra da je objavljivanje naučnih radova u vrhunskim međunarodnim časopisima društveno beskorisno i treba biti zamenjeno radom korisnim za državu. Svesna je da ideja nije popularna među naučnicima, ali izgleda nije svesna da nije ni originalna i da je često promovisana od strane diletanata, greškom  uzdignutih na nivo kreatora naučne politike.

Ilustracija Novica Kocić

Nažalost, za godinu dana provedenih u rukovodećoj fotelji ambiciozna direktorka je već dosta uradila na marginalizaciji nauke u Institutu „Vinča”. Neki od najboljih studenata Beogradskog univerziteta, koji nisu otišli u inostranstvo već ostali ovde, rade za platu od oko 50.000 dinara. Njihov 28-godišnji vršnjak, koji je šef računovodstva instituta, zarađuje oko 150.000 dinara, otprilike tri puta više od devojaka i momaka koji privode kraju rad na svojim disertacijama. Kada doktoriraju, najboljima će plata porasti do 80.000 dinara i biti oko polovine zarade mladog stručnjaka za računovodstvo.

Ako se nakon nekoliko godina postdoktorske specijalizacije na najboljim svetskim univerzitetima neko od već afirmisanih naučnika vrati u „Vinču” može da očekuje platu do 100.000 dinara, kojom će dostići primanje direktorkinog devera – referenta za protivpožarnu zaštitu. Kada sa 15 ili 20 godina radnog iskustva naučnici konačno steknu najviše naučno zvanje u Srbiji – očekuju zaradu do 110.000 dinara.

Tada će zarađivati približno kao direktorkina zaova, zadužena u Institutu za evidenciju javnih nabavki, ali primanja 28-godišnjeg šefa računovodstva za naučnike ostaju nedostižna. A šta tek reći za njegovog 31-godišnjeg kolegu koji je odlukom direktorke postavljen za šefa administracije i zarađuje oko 230.000 dinara mesečno. Do ovakve plate je teško dogurati i sa dodatkom za članstvo u SANU. Ipak, najveća plata u administraciji je rezervisana za muža. Njegovih 270.000 dinara je otprilike isto koliko prihoduje i sama direktorka.

Direktorka će opet dati interesantno objašnjenje. Javnost će obavestiti da su visoke plate članova porodice i pomenutih „mladih lavova” posledica izuzetnog pregalaštva u radu. Ona to ceni, velikodušno ih nagrađuje i, kako ističe, na taj način se bori protiv odliva mozgova. Naučnike ne nagrađuje jer oni pišu beskorisne radove, a utisak je da je njihov odlazak zapravo poželjan. U njenoj viziji Nacionalnog naučnog instituta, za nauku i naučnike jednostavno nema mesta. A u pravljenju te vizije joj osim pet pomoćnika svesrdno pomaže i novi rukovodilac sektora za strateško planiranje – momak u kasnim dvadesetim koji je nakon diplomiranja na Megatrendu karijeru gradio kao šef prodaje u privatnoj bolnici.

(Izvor Politika)

Visited 448 times, 1 visit(s) today

O autoru

Stanko Stojiljković

1 komentar

  • I niko da zucne?! Neka se nadležni iščuđavaju što se odliv mozgova ne zaustavlja, naprotiv. Istraživači su posebno osetljivi na ovakvu vrstu nepravdi, imajte to u vidu. Akademiku kapa dole! Kome su se ostali zarekli na zavet ćutanja?

Ostavite komentar