Drag mi je profesor Zoran Radovanović, jer sam učio epidemiologiju kao student od njega i jer sam položio ispit sa ocenom devet opet kod njega. Dobri smo prijatelji i veoma ga cenim kao stručnjaka i naučnika.
Prof. dr Goran Belojević
U mnogim stvarima se slažemo, ali se u nekim stvarima i ne slažemo i on to zna. Taman posla da se akademci u svemu slažu. Tu onda nema akademske polemike, a istina je zarobljena! Pročitao sam članak profesora Radovanovića „Patriotski naučnici satanizuju protivnike” u Danasu od 5. februara 2020. Tu nije niko poimence apostrofiran, ali se osećam prozvanim, jer sam učesnik simpozijuma o kojem je profesor Radovanović pisao. I zato odgovaram. Akademski. I naravno, ličnim stavom.
- U Kosovskoj Mitrovici od 29. 11. 2019. do 1.12. 2019. nije održan „Prvi srpski lekarski kongres o posledicama NATO bombardovanja“ već „Prvi kongres lekara Kosova i Metohije”, sa više stotina učesnika, na kojem su bile organizovane četiri sesije: Urgentna stanja u medicini, Bazične nauke u savremenoj medicini, Dentalna medicina – danas i sutra i Zdravstvene i ekološke posledice ratnih dejstava NATO na SRJ – kako ih umanjiti i otkloniti. Svi radovi publikovani su u celini u četiri suplementa naučnog i stručnog časopisa Medicinskog fakulteta Priština i Društva lekara Kosova i Metohije Praxis medica, volumen 48, godina 2019, suplementi 1-4.
- Ja sam govorio na četvrtoj sesiji. Predlagao sam organizatorima da pozovu i profesora Radovanovića da govori, ali moj predlog nije usvojen. Mislim da bismo imali odličnu akademsku polemiku i žao mi je što moj predlog nije usvojen. Na sesiji su govorili i publikovali svoje radove prof. Danica Grujičić (Medicinski fakultet Beograd), dr Zorka Vukmirović (Institut za fiziku, Beograd, Univerzitet u Beogradu, penz.), prof. Goran Belojević (Medicinski fakultet, Beograd), prof. Jasmina LJ. Vujić (University of California at Berkeley, USA), prof. Ratko Kadović (Šumarski fakultet, Beograd), prof. Aleksandar Jovović (Mašinski fakultet, Beograd), general-major u penziji Slobodan Petković, prof. Branka Đurović (Vojnomedicinska akademija, Beograd), prof. Aleksandar Ćorac (Medicinski fakultet, Priština), doc. Darko Laketić (Medicinski fakultet Beograd), prof. Momčilo Mirković (Medicinski fakultet Priština) i prof. Slađana Đurić (Medicinski fakultet Priština).
- Ja nisam nigde u radovima sa ove sesije pročitao, niti sam na sesiji čuo „da je tokom 2019, čak i pre nego što se završila, od raka u Srbiji obolelo 58.000 ljudi” kao ni da „je broj obolelih od raka krvi i krvotvornih organa naglo skočio 2006. godine”. Takođe, nisam čuo ni pročitao sa ove sesije da se „Srbija doživljava kao jedina merodavna sredina u kojoj se može sagledati uticaj osiromašenog uranijuma (OU) na ljudsko zdravlje”.
- Tvrdnja da „uranijum, čak i ako je obogaćen, nije svrstan među preko 500 sigurnih, verovatnih, pa čak ni mogućih kancerogena prema IARC” naprosto nije tačna. Naprotiv, svi radionuklidi koji su alfa emiteri u internoj kontaminaciji, pa prema tome i U235 iz OU, unesen udisanjem ili preko hrane ili vode jesu dokazani kancerogeni prve grupe. Radijum 224, 226, i 228 i radon 222 su specifični radioizotopi, čija se kancerogenost posebno izdvaja, ali to nikako ne isključuje druge radioizotope. Svako jonizujuće zračenje je dokazani kancerogen bez obzira od kog radioizotopa potiče.
- Belgija (2009) i Kostarika (2011) uvele su potpunu zabranu korišćenja osiromašenog uranijuma bilo u civilne, bilo u vojne svrhe. Od 1980. Boeing i MD Douglas ne ugrađuju OU kao kontrateg u svoje modele aviona. Da li se tako postupa sa zdravstveno bezopasnim materijama?
- Ne znam odakle profesoru Radovanoviću podatak da je OU sastojak veštačkih đubriva i da se veštačkim đubrivima više zasulo zemljište u Srbiji sa OU nego NATO bombardovanjem.
- Nisam primetio na govornicima na ovom skupu da „njihove očne kapke čvrsto stiska upravo politikantska obojenost”. O politici nije uopšte bilo reči. Kao ni o uvoznim vakcinama. Niko me nije pitao koju političku opciju u Srbiji podržavam.
- Nisam na ovom skupu čuo da „zastupnici činjenica i naučnih saznanja bivaju proglašavani NATO agentima i farmakomafijaškim plaćenicima u najcrnjem ždanovljevskom maniru”. Ime profesora Radovanovića je pomenuto u jednoj diskusiji, ali sam reagovao i zamolio da se ne diskutuje o stavovima naučnika koji nisu prisutni i ne mogu da odgovore. Moja primedba je usvojena.
- Profesor Radovanović koristi, čini mi se pežorativno, izraz „patriotski naučnici”. Umesto komentara citiraću reči prof. Milana Jovanovića Batuta, osnivača i prvog dekana Medicinskog fakulteta u Beogradu, na dodeli počasnog doktorata 1926. godine: „Istina je da je nauka internacionalna, ali svaki naučnik mora biti nacionalista, to jest čovek koga u svom naučnom radu zagreva ljubav prema narodu iz koga je ponikao i kome sve svoje snage duguje”.
- U svom radu „Analiza albanskih i NATO izvora o mogućim zdravstvenim posledicama bombardovanja Kosova i Metohije” zaključio sam da nema dokaza o štetnim zdravstvenim posledicama OU na veterane KFOR-a. Međutim, vojnici KFOR-a ne jedu i ne piju ništa sa Kosmeta. Sve im se doprema avionima iz NATO baza u Evropi. Nadalje, njima nije dozvoljeno da jedu i piju u albanskim kafanama južno od Ibra. Naprotiv, video sam osam vojnika KFOR koji su došli da jedu i piju u srpskoj kafani severno od Ibra, zajedno sa nama, učesnicima kongresa.
- Albanski istraživači i istraživači zemalja NATO i dalje duguju svetu objektivno i potpuno transparentno istraživanje zdravstvenih posledica OU na stanovništvo Kosmeta. Fokus ovih istraživanja treba da bude na malignitetima i kongenitalnim anomalijama. O tome i dalje ništa ne znamo.
(Izvor Danas)
Visited 626 times, 1 visit(s) today