На Међународној свемирској станици (ISS) откривена су четири нова соја бактерија, од којих су три до сада потпуно непозната научницима. Истраживачи из САД и Индије, заједно са агенцијом НАСА, изоловали су три од ова четири соја 2015. и 2016. године. Један је пронађен на горњој плочи ISS-а, други у куполи (опсерваторијуму), а трећи на површини стола. Четврти сој је пронађен у старом филтеру који је враћен на Земљу 2011. године.
Сва четири соја припадају породици бактерија које се налазе у тлу и слаткој води, а које помажу при расту биљака и елиминацији биљних патогена. Астронаути већ годинама на свемирској станици узгајају мање количине хране, па није ни чудо што су тамо пронађени биљни микроби, пише Science Alert. Бактерије пронађене у филтеру припадају већ познатом соју Methylorubrum rhodesianum. Међутим, након секвенцирања преостала три соја утврђено је да сви припадају истој, претходно неидентификованој врсти. Ти сојеви су добили називе: IF7SW-B2T, IIF1SW-B5 и IIF4SW-B5.
Генетичар Свати Биџлани са Универзитета Јужна Kалифорнија и његове колеге предложили су да се ова нова врста бактерије назове Methulobacterium ajmalii према Аџмалу Kану, познатом индијском научнику. „За гајење биљака на екстремним местима с минималним ресурсима нужна је изолација нових микроба који помажу при расту биљака у стресним условима”, објаснили су генетичари Kастури Венкатесваран и Нитин Kумар Синг из JPL-а, института под окриљем НАСА, преноси портал „Индекс”.
С обзиром на то да већ знамо да ти микроби могу да преживе тешке услове на ISS-у, научници су спровели генетску анализу над та четири соја како би идентификовали гене који би се могли користити за подсицање раста биљака. Открили су да један од сојева, IF7SW-B2T, има гене који су укључени у раст биљака. Међу њима је и онај који подстиче деобу ћелија у корењу и изданцима.
(Извор Б92)