Истражујући тајне плаве рупе у близини полуострва Јукатан, научници су открили да је она друга најдубља на свету. Подводне плаве рупе су, у ствари, велике вертикалне пећине или вртаче које се могу наћи у приобалним регионима. Настају када морска вода продре кроз веома порозне кречњачке стене и почне да их нагриза. Верује се да је већина настала током последњег леденог доба, када се подигао ниво мора и напунио пећине на обали водом.
У њима нема много кисеоника и сунчева светлост не допире у њихове дубље делове, ипак, оне и поред овога врве од живота. Баш таква је и плава рупа откривена у близини полуострва Јукатан названа Taam Ja’ – на мајанском „дубока вода” – чије стрме стене имају нагиб од скоро 80 степени. Детаљним мерењима откривено је да је ова огромна рупа дубока око 274 метара и да се простире на површини од 13.660 квадратних метара. То је сврстава на листу најдубљих у свету, одмах иза Змајеве рупе у Јужном кинеском мору, чија дубина износи 300 метара. Претпоставља се да овде живе непознати организми.
Научници истичу да се о њима јако мало зна и да су због неприступачности слабо проучаване, иако неке претходне студије сугеришу да јединствен састав воде која се налази у плавим рупама највероватније потиче од интеракције са подземним водама. Али истичу да услед мало кисеоника и светлост, постоји могућност да у њима постоје савршено очувани фосили који могу пружити драгоцене информације када је проучавање живог света од пре неколико десетина хиљада година у питању, а и непознате форме живота. Taam Ja’ је откривена 2021. године, а научнци из јавног истраживачког центра којим координира мексички Национални савет за науку и технологију су сада објавили детаље студије у часопису Frontiers in Marine Science.
(Национална географија)