Формирање новог суперконтинента могло би с лица Земље за 250 милиона година избрисати људе и све друге сисаре (ако их тада буде уопште било), показује ново истраживање. Наиме, научници са Универзитета Бристол у Уједињеном Kраљевству су помоћу софистификваних климатских модела далеке будућности предвидели да ће се након спајања континената у суперконтинент, Pangeu Ultimu, значајно интензивирати климатски екстреми. Открили су да ће бити изузетно вруће, суво и практично ненастањиво за људе и сисаре који нису еволуирали да издрже тако високе температуре. Стручњаци су за израчунавање количине угљен-диоксида симулирали температуру, ветар, кишу и трендове влаге за суперконтинент и користили моделе кретања тектонских плоча.
Установили су да ће уз формирање Pangeе Ultimе, што ће подстаћи чешће вулканске ерупције, избацивања угљен-диоксида у атмосферу и загревања планете, и е сунце постати јаче, односно емитирати више енергије и додатно загревати Земљу. „Широко распрострањене температуре од 40 до 50 степени Целзијуса и још већи дневни екстреми, попраћени високим износима влаге, могли би у коначном запечатити нашу судбину. На Земљи више не би могли живети људи, али и многе друге врсте”, рекао је климатолог Алекзандер Форнсворт са Универзитета Бристол, а преноси CNN.
Због високих температура дошло би до недостатка хране и воде за сисавце те би било настањиво само између 8 и 16 посто копна на суперконтиненту. Знанственици су се осврнули и на наш тренутни проблем с климатским промјенама. „Иако предвиђамо да би наша планета за 250 милијуна година могла бити ненастањива, већ данас доживљавамо екстремне врућине које су штетне за људско здравље. Због тога је важно постићи нулту емисију
штетних гасова што је прије могуће”, додала је климатолошкиња Јунис Ло са Универзитета Бристол. Истраживање Climate extremes likely to drive land mammal extinction during next supercontinent assembly објављено је у часопису Nature Geoscience.
(Илустрација Универзитет Бристол)
(Индекс)