Физичари су у Великом хадронском сударачу (LHC) први пут пронашли кандидата за неутрино, мистериозну „невидљиву честицу”.
Помоћу детектора FASERnu забележили су шест интеракција неутрина, што би могло утрти пут бољем проучавању ових тајанствених честица, пише Acience Alert. „Пре овог пројекта никада у сударачу честица нисмо видели никакав знак неутрина. Ради се о значајном напретку, кораку напред према дубљем разумевању ових честица и улоге коју имају у свемиру”, рекао је физичар Џонатан Фенг са Универзитета Калифорнија у Ирвајну.
Неутрини су заправо свуда. Они су једна од најзаступљенијих субатомских честица у свемиру; али су без набоја и имају готово нулту масу па их је скоро немогуће детектовати. На милијарде неутрина тренутно пролази кроз наша тела. Ова честица не познаје препреке, за њу је остатак свемира бестелесан. Зато их понекад називају „честице духови” (ghost particles). Понекад их можемо ухватити посебним уређајима. Детектори као што су IceCube на Антарктику, Super-Kamiokande у Јапану и MiniBooNE у Фермилабу користе осетљиве фотодетекторе који бележе избоје светлости који настају када неутрино у потпуно мрачном окружењу ступи у интеракцију с другим честицама.
Научници већ дуго желе да проуче неутрине који се стварају у сударачима честица. Зато што ти неутрини настају при врло високим енергијама, које нису имали пуно прилике проучавати. Оваква детекција неутрина омогућује приступ енергијама и врстама неутрина које се ретко могу видети негде другде. У пробном тестирању FASERnu-a, спроведеном 2018. Године, забележено је шест интеракција неутрина у слојевима емулзије. Можда се то не чини много, с обзиром на то колико се честица производи у ЛХЦ-у, али су тиме добили две важне информације – одређени положај који је право место за откривање неутрина насталих у сударачу и то да је ова врста детектора успешна у посматрању оваквих врста интеракција неутрина.
Истраживање под насловом First neutrino interaction candidates at the LHC објављено је у часопису Physical Review D.
(Извор Индекс)