Ново откриће одговара како су се градиле пирамиде.
Вековима се стручњаци, али и лаици широм света питају – како су Египћани направили пирамиде? Постоји много теорија, од којих су неке више, а неке мање вероватне (да не спомињемо оне о ванземаљцима), али ново откриће археолога великим делом помаже у одговору. Наиме, северно од Луксора археолози су пронашли око 4.500 година стару рампу за коју се претпоставља да је коришћена за пребацивање камених блокова из каменолома на место где би требало направити пирамиду.
Секретар Министарства за антиквитете у Египту Мустафа Вазири изјавио је да се алабастер користио за израду кипова, иако је кречњак био основни материјал за прављење пирамида. Ово важно откриће, сматра он, први је доказ који нам говори на који начин су тешки блокови премештани из каменолома. „Покретни систем чини рампа у средини и две групе степеника са стране, са рупама за стубове”, рекао је један од археолога који су пронашли ову справу.
Уз њу, пронађени су и натписи који спомињу долазак фараона на то место, као и камене колибе у којима су радници живели, преноси Business Insider. Још није познато како су се тешки кречњачки блокови успињали уз пирамиду, али можда ће састав рампе дати бар део одговора и на то питање.
(Извор Б92)