Британски научници тестирају систем вештачке интелигенције који би требало да открије деменцију након једног прегледа мозга. Осим тога, он ће моћи да предвиди хоће ли стање остати стабилно дуго година, полако се погоршавати или ће бити потребно хитно лечење. Тренутно је потребно направити више налаза да би се дијагностификовала деменција.
Научници кажу да би ране дијагнозе могле увелико побољшати здравље погођених пацијената. Професорка са Универзитета Кембриџ Зое Kурци истиче важност ране интервенције. „Ако интервенишемо рано, третмани могу одмах започети и успорити напредовање болести. Истовремено се може избећи додатна штета. Симптоми ће се, вероватно, јавити касније у животу или се можда никада неће појавити”, каже она.
Вештачка интелигенција упоређује снимке мозга оних који сумњају у деменцију са снимцима хиљада пацијената с деменцијом и њиховом медицинском документацијом. Алгоритам који је у развоју моћи ће да идентификује обрасце у снимцима мозга које, чак, ни стручни неуролози не могу уочити и ускладити их са исходима пацијената у њиховој бази података. У претклиничким испитивањима, ссиетм је успешно дијагностификовао деменцију годинама пре развоја симптома, упкос томе што није било очитих трагова на снимку.
У првој години очекује се учешће око 500 пацијената. Њихови резултати биче послати лекарима који их, ако је потребно, могу саветовати о току лечења. Неуролог Тим Ритман, који води студију с неурознанаучницима са Кембриџа, назвао је систем вештачке интелигенције фантастичним. „Ове болести су заиста погубне за људе. Дакле, кад достављам податке пацијенту, све што могу учинити да будем сигурнији у дијагнозу јесте да им дам више информација о њеном вероватном напретку. Те информације су потребне за планирање живота”, рекао је он за BBC.
(Извор Индекс)