Астрономи су управо пронашли „свемирску топовску куглу”. Наиме, открили су да око звезде удаљене од нас неких 730 светлосних година кружи егзопланета величине Јупитера, али с невероватном густином. TOI-4603b има масу готово 13 Јупитера. То значи готово три пута већу густоћу од Земље и нешто више од девет пута већу од Јупитера. У јако је блиском односу са својом звездом, круг око ње направи за само 7,25 дана. Ови подаци сврставају планету у малу, али значајну категорију светова који пркосе разумијевању формирања и еволуције планета.
„Ради се о једном од најмасовнијих и најгушћих до сада пронађених транзитних дивовских планета”, рекла је астрономкиња Аканкша Kанделвал из Physical Research Laboratory у Индији, а преноси Science Alert. Теоретски, закони физике одређују ограничење за масу планета. Изнад одређене критичне границе температура и притисак на језгро довољни су да покрену нуклеарну фузију, сабијања атома при којем се стварају тежи елементи. Минимална маса за настанак тог процеса код звезде је 85 Јупитерових – у том тренутку се атоми водоника почињу спајати у хелијум.
Научници сматрају да горња маса за планетз износи између 10 до 13 Јупитерових. А небеска тела у том распону спадају у смеђе патуљке што немају довољно масе за фузију водоника, али њихова језгре могу створити деутеријум, тешки изотоп водоника којем није потребно толико топлоте и притиска. Звезде се формирају одозго надоле када се густа накупина у молекуларном облаку уруши под деловањем гравитације и формира протозвезду која затим расте грабећи материјал из окружујућег облака. Преостали прашина и гас формирају планете, чије рађање почиње одоздо нагоре јер се комадићи прво почну спајати да би на крају формирали веће гомиле које прерасту у планете.
Сматра се да се смеђи патуљци (небеско јело многоструко веће од планета, али не довољно масивно да у свом средишту покрене нуклеарне реакције) формирају попут звезда, од молекуларног облака који се урушава под деловањем гравитације. Обично се налазе у орбити око звезда на прилично великој удаљености која износи најмање пет астрономских јединица (АЈ), што је пет пута више од растојања од Земље до Сунца. TOI-4603b испуњава већину критеријума за класификацију међу егзопланете. Но, налази се точно на граници масе смеђег патуљка, што значи да би могао бити важан за боље разумевање формације смеђих патуљака и дивовских планета и успостављња њихове орбите.
Примерице, ова егзопланета има орбиту која је наглашено овална или ексцентрична, што сугерира да је она промјењиве природе, значи није трајно успостављена. Њена звезда, такође, има смеђег патуљастог пратиоца, што кружи на око 1,8 АЈ, а који је могао гравитациомо ступити у интеракцију с TOI-4603b. Ови подаци указују на то да егзопланета мигрира све ближе звезди са удаљениог положаја. Истраживање насловњено Discovery of a massive giant planet with extreme density around a sub-giant star TOI-4603 би ускоро требало бити објављено у часопису Astronomy & Astrophysics Letters.
(Индекс)