Погледајте какво су бизарно створење научници сасвим случајно пронашли у мрачним дубинама Тихог океана.
Нови видео-снимак приказује дивовско морско створење с пипцима необичног изгледа, које тромо плута у дубинама Тихог океана, натерао је научнике да се запитају да ли је то, заправо, нова морска врста. Тим истраживача уочио је чудну животињу са брода E/V Nautilus, који користи Ocean Exploration Trust, непрофитна организација која истражује морске дубине. Kад су слике бизарног створења дошле у фокус, остали су у чуду.
„Остао сам без речи”, рекао је један од истраживача на броду, док је бродско возило на даљинско управљање (ROV) скенирало дно океана приближавајући се чудном призору. Неколико тренутака касније, научници су уочили још једно чудно створење у близини, иако нису могли да га сниме. С пипцима који су се протезали 40 сантиметара од готово 2 метра дуге стабљике, и једним хранидбеним полипом с бодљикавим пипцима који су обавијали полип попут шиљастих латица, створење је наликовало чудном, слободно пливајућем цвету.
Уочено је 7. јула на 2.994 метара испод површине океана, у близини претходно неистражене подморске планине северно од атола Џонстон, западно од Хаваја. Истраживачи су испрва мислили да су се сусрели сa Solumbellula monocephalus-ом, познатом као морско перо, која је део врсте Cnidaria што укључује медузе, хидре и корале. Међутим, једина позната виђења морских пера пре овога догодила су се у Атлантском и Индијском океану, па је могуће да су налетели на нову врсту.
Стив Оскевич, водећи истраживач и биолог дубоких мора на Универзитету у Бостону, описао је виђење као фасцинантно. „С времена на време наиђемо на нешто што нисмо очекивали, а то су често најмоћнија опажања. Ближили смо се крају нашег крстарења на дну морског дна када смо посматрали два [морска пера]. Оно које смо снимили на видеу било је масивно, вероатно исте величине или веће нашег РОВ-а. Kад сам видио ову невероватну ,морску оловкуʼ на снимку, знао сам тачно што би то могло бити”, изјавио је он за Live Science.
Да би био сигуран, затражио је мишљење од биолога на обали, који су потврдили да се ради о морском перу, сроднику корала. На темељу импресивне величине, претпоставио је да је створење прилично старо. (Морска пера достижу зрелост од пет или шест година и могу живети дуже од деценије). Пре тога Solumbellula monocephalus никада није опажена у средњем Пацифику, нити икада ухваћена. Откриће се догодило неколико месеци након што су знанственици у Шпанији именовали два нова рода морских пера: Pseudumbellula и Solumbellula, од којих ће потоњи укључити ово бизарно створење. Објављена су у фебруару у часопису Invertebrate Systematics. Стив Оскевич сматра да су потребна нова истраживања да би се утврдило да ли је ово први пацифички Solumbellula monocephalus или нова врста у океанском басену. Оваква открића су ретка. Погледајте видео-снимак: https://www.youtube.com/watch?v=3HXJtMUmd00&feature=emb_imp_woyt.