ПАНДОРИНА КУТИЈА

НУКЛЕАРНИ АРМАГЕДОН

316 pregleda
Alex Glaser (Youtube)

Погледајте симулацију (https://www.youtube.com/watch?v=2jy3JU-ORpo) застрашујућег сценарија атомског холокауста и шта би могло довести до тога. Последице су једноставно незамисливе.

Више од 91 милиона људи у Русији, САД и многим другим НАТО земљама могло би бити убијено или озлеђено за три сата након једног руског нуклеарног хица упозорења”, показује у сценарију из ноћне море застрашујућа симулација. Симулација се зове Plan А, реч је о видеу који је први пут објављен на Youtube-у 6. септембра 2019. године. Истраживачи из Лабораторије за науку и глобалну сигурност на Универзитету Принстон креирали ту анимацију која приказује како би изгледао нуклеарни сукоб између Русије и НАТО савеза, који би брзо могао прерасти у глобални нуклеарни рат.

Овај пројекат мотивисан је потребом да се истакну потенцијално катастрофалне последице тренутних америчких и руских планова за нуклеарни рат. Ризик од нуклеарног рата драматично је порастао у мивуле две године, наводи се на веб страници.

Застрашујућа, али и корисна

Док симулације овог типа могу бити застрашујуће, оне могу бити и невероватно корисне. Владе их могу користити за планове за непредвиђене ситуације да одговоре на нуклеарне катастрофе и нападе на најмање ескалирајући начин, а такође могу помоћи обичним грађанима да науче како преживети нуклеарни напад.

Plan A објављен је због напетости између Русије и НАТО савезника и док су Русија и САД тестирале оружје које је раније било забрањено према Споразуму о нуклеарном оружју средњег домета. Руски рат против Украјине довео је Русију и НАТО у сукоб, уз растућу забринутост да би тај рат могао довести до употребе нуклеарног оружја у Украјини или се проширити у шири, глобални нуклеарни сукоб.

У сценарију који је представљен у симулацији конвенционалн рат ескалира у нуклеарни рат када Русија лансира нуклеарни хитац упозорења” из базе близу Kалињинграда да би зауставила НАТО напредовање. Русија нема политику без првог удара” откако је од ње одустала 1993. године. НАТО након тога одговара масивним тактичким нуклеарним нападом.

САД већ има тактичко нуклеарно оружје, као што су B61-12 гравитационе бомбе, а администрација бившег америчког председника Доналда Трампа је њихов развој поставила као приоритет. Русија, међутим, има највећи арсенал тактичког нуклеарног оружја. Ове врсте оружја дизајниране су за мете на бојном пољу, попут трупа или залиха муниције, за разлику од нуклеарних пројектила дугог или средњег домета који се испаљују из једне земље у другу, с могућносшћу уништавања целих градова.

Праг је пређен, следи пакао

Симулација открива да једном кад се пређе нуклеарни праг, САД и Русија одговарају тактичким нуклеарним оружјем у масовном и бруталном нападу. Русија би према симулацији послала 300 бојних глава на циљеве НАТО, укључујући трупе које напредују, авионе и пројектиле кратког домета. Била би то надмоћна сила која би уништила тенкове, утврђене положаје и војнике за разлику од ичега дотад виђеног у борби. Снаге подршке и цивили који нису одмах убијени били би изложени погибељном зрачењу.

НАТО би на то одговорио слањем око 180 тактичких нуклеарних пројектила на Русији путем летелица, у једнако разорном осветничком нападу. Симулација је конструисана коришћењем независне анализе положаја нуклеарних снага у земљама НАТО и Русији, укључујући доступност нуклеарног оружја, његову снагу и могуће циљеве, према Лабораторији за науку и глобалну сигурност. Тактичка фаза симулације показује око 2,6 милиона жртава за три сата од првог удара. Руско тактичко нуклеарно оружје уништило би велики део Европе.

Деценије нуклеарне зиме

Kао одговор НАТО би лансирао стратешко нуклеарно оружје базирано на подморницама и у САД према руским нуклеарним арсеналима, укупно 600 бојних глава. Стратешко нуклеарно оружје има већи домет, тако да би Русија, знајући да је НАТО нуклеарно оружје кренуло ка њеним складиштима оружја, бацила сву своју тежину на пројектиле лансиране из силоса, са мобилних лансера и подморница. У овој фази било би 3,4 милиона мртвих за само 45 минута!

Након претходних напада, и Русија и НАТО би међусобно лансирали бојеве главе на 30 најнасељенијих градова у завршној фази сценарија, користећи пет до 10 бојевих глава за сваки град, зависно од величине. У тој завршној фази број жртава би се повећао за незамисливих 85,3 милиона људи. У пет сати од почетка тог сценарија из ноћне море, укупан број жртава био би 34,1 милион мртвих и 57,4 милиона озлеђених. Кад се зброји, то је 91,3 милиона жртава нуклеарног холокауста укупно.

Последице тог сукоба биле би да је цео свет погођен нуклеарном катастрофом у месецима, годинама и десетлећима која долазе. Радиоактивне падавине настале нуклеарном катастрофом узроковале би велик број смрти и озледа. Студије, такође, сугериришу да би се, чак и уз ограничени нуклеарни ангажман, Земљина атмосфера драматично охладила, узрокујући глад, избегличку кризу, додатне сукобе и још више смрти.

(Зимо)

О аутору

administrator

Оставите коментар