MEĐU IZMEĐU

ODUZETI MIŠ PROHODAO

Visited 185 times, 1 visit(s) today

Dosad su se povrede kičmenog stuba prouzrokovane nesrećama smatrale neizlječivim zbog oštećenja nervnih vlakana aksona, ali sada postoji nada.

Aksoni su zaduženi za prenošenje informacija od mozga do mišića i nazad. U slučaju povrede kičmenog stuba, ta komunikacija se prekida, a s obzirom na činjenicu da se aksoni centralnog nervnog sistema ne mogu obnoviti, rezultat je doživotna paraliza. Ipak, naučnici sa Univerziteta u Bohumu, predvođeni profesorom Ditmarom Fišerom, omogućili su paralizovanom mišu da ponovo hoda tako što su manipulisali s genetički modifikovanim proteinom pod nazivom hyper-interleukin-6.

Tim naučnika je korišćenjem virusa transportovao dizajnirani protein do specifičnih nervnih ćelija motoneurona i oslobodio ga kontrolisano.Na ovaj način tretmaan genetskom terapijom samo nekoliko nervnih ćelija istovremeno je stimulisao aksonalnu regeneraciju različitih nervnih ćelija u mozgu i nekoliko motornih puteva u kičmenom stubu. U konačnici su prethodno paralizovane životinje ponovo prohodale nakon dve do tri sedmice. To nas je veoma iznenadilo u početku jer ranije nije bilo moguće nakon potpune paraplegije”, izjavio je Fišer.

Sada on i njegov tim pokušavaju da optimizuju metodu i dodatno istraže da li protein može biti efikasan i ako se povreda dogodila nekoliko sedmica ranije.Ovo bi moglo biti posebno važno za primjenu kod ljudi. Eksperimenti će pokazati da li će se isti pristup moći primeniti u tretmanu paralizovanih osoba u budućnosti”, dodao je Ditmar Fišer.

(Izvor Kliks)

Visited 185 times, 1 visit(s) today

O autoru

administrator

Ostavite komentar