МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ОДУЗЕТИ МИШ ПРОХОДАО

184 pregleda

Досад су се повреде кичменог стуба проузроковане несрећама сматрале неизљечивим због оштећења нервних влакана аксона, али сада постоји нада.

Аксони су задужени за преношење информација од мозга до мишића и назад. У случају повреде кичменог стуба, та комуникација се прекида, а с обзиром на чињеницу да се аксони централног нервног система не могу обновити, резултат је доживотна парализа. Ипак, научници са Универзитета у Бохуму, предвођени професором Дитмаром Фишером, омогућили су парализованом мишу да поново хода тако што су манипулисали с генетички модификованим протеином под називом hyper-interleukin-6.

Тим научника је коришћењем вируса транспортовао дизајнирани протеин до специфичних нервних ћелија мотонеурона и ослободио га контролисано.На овај начин третмаан генетском терапијом само неколико нервних ћелија истовремено је стимулисао аксоналну регенерацију различитих нервних ћелија у мозгу и неколико моторних путева у кичменом стубу. У коначници су претходно парализоване животиње поново проходале након две до три седмице. То нас је веома изненадило у почетку јер раније није било могуће након потпуне параплегије”, изјавио је Фишер.

Сада он и његов тим покушавају да оптимизују методу и додатно истраже да ли протеин може бити ефикасан и ако се повреда догодила неколико седмица раније.Ово би могло бити посебно важно за примјену код људи. Експерименти ће показати да ли ће се исти приступ моћи применити у третману парализованих особа у будућности”, додао је Дитмар Фишер.

(Извор Kликс)

О аутору

administrator

Оставите коментар