Okeani koji nas okružuju menjaju se s promenom klime. Promene se ne ogledaju samo u temperaturi već i u njihovoj strukturi, strujama, čak i boji. Tim procesima, inače stabilno okruženje okeana, postaje sve nepredvidljivije, pa bi se moglo reći da okean polako gubi svoje „pamćenje”, kažu naučnici. „Pamćenje okeana, odnosno postojanost njegovih uslova, jedan je od glavnih izvora predvidljivosti u klimatskom sistemu”, rekla je klimatološkinja Daisy Hui Ši iz Instituta Feralon u Kaliforniji. „Sve ukazuje na to da će pamćenje okeana, koje se meri postojanošću anomalija temperature morske površine, opadati u nadolazećim decenijama.”
Naučnici su analizirali temperature u plitkom gornjem sloju, koji se naziva mešoviti sloj gornjeg okeana (MLD), piše Science Alert. Uprkos relativnoj plitkosti, koja se proteže samo do dubine od oko 50 metara, ovaj gornji sloj obično pokazuje veliku postojanost u smislu toplotne inercije, posebno u poređenju as varijacijama u atmosferi. No modeli pokazuju da će se ovaj faktor „pamćenja” toplotne inercije u gornjem delu globalno smanjivati do kraja stoleća i imati drastično veće temperaturne varijacije. Stručnjaci navode da će to dovesti do većeg mešanja vode u gornjem sloju, što će smanjiti njegovu toplotnu inerciju i da će gornji deo postati osetljiviji na slučajne temperaturne anomalije.
Za sada nije poznato kako će to uticati na morski život, a naučnici navode da bi takve promene mogle imati uticaj na populaciju okeana. Dodatno, gubitak „pamćenja” mogao bi znatno otežati posao istraživačima, odnosno zakomplikovati prognoziranje nadolazeće okeanske dinamike, poput predviđanja monsuna, morskih toplotnih talasa i razdoblja ekstremnih vremenskih prilika. Istraživanje nazvano Global Decline in Ocean Memory over the 21st Century objavljeno je u časopisu Science Advances.
(Izvor Indeks)