МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ОПЕТ ПЕТ ЕКСКЛУЗИВА!

Visited 472 times, 1 visit(s) today

Народски речено, навадили смо се. Опет пет ексклузивних чланака којих ни преостали не треба нимало да се постиде. На „Галаксијине ауторе, богме, не делују ни измишљене климатске промене, ни ћелијске олује. Чега се све неће досетити докони истраживачи?! Но, манимо се прегањања, потивамо вас, поштовани читаоци, да још једном уживате у надахнузим есејима. Изволите!

Зов будућности ЕКСКЛУЗИВНО

БЕСМРТНОСТ ante portas?

Футуролог Ray Kurzweil истиче да је људски род близу постизавања бесмртности. Сматра да ће се то остварити захваљујући напретку биомедицине, нанотехнологије и умјетне интелигенције. Велики је заговорник филозофије трансхуманизма која тежи вјечном животу. Очекује да ће до 2030. нанороботи, који ће се кретати у нашем тијелу, одиграти једну од најзначајнијих улога у остварењу бесмртности. Нанороботи, величине наших крвних станица, одржавати ће нас здравима на станичној и молекуларној разини. Сматра да ће људи који су данас рођени „престићи властиту смрт”.

Гојко Николић

(Раз)говорик ЕКСКЛУЗИВНО

ЧУВАРИ ВИДА (наоружани светлошћу)

Идемо ка енергетској медицини и нанотехнологијама које су револуционарне, где се квантна и класична физика сада преплићу. Светлост утиче на исцељење на квантном нивоу. Пример је регенеративна медицина која користи енергију и информације у револуционарним технологијама, предвиђа др Лари Волас из САД, међународни стручњак за оптометрију и фототерапију очних болести.

Оља Лопушански

Квантни преплетаји ЕКСКЛУЗИВНО

ШТА ЈЕ ЖИВОТ

Знам да се сви узбудимо размишљајући о томе шта ће бити научне револуције 21. века. Па, физичка теорија еволуције је једнако добар кандидат за такву револуцију као и било шта друго што могу да замислим.

Влатко Ведрал

Лествице живота ЕКСКЛУЗИВНО

ОРАЛНИ ИНСУЛИН (или: како преварити желудац)

Према најновијим подацима СЗО, тренутно у свету има више од 420 милиона пацијената са дијабетес мелитусом, а до 2030. године њихов број, како предвиђају стручњаци, повећаће се на 578 милиона. За одржавање оптималног нивоа глукозе у крви многим пацијентима који имају дијабетес типа 2 и свима онима који имају дијабетес типа 1 – неопходан је инсулин. Несумњиво, најпожељнији и најприроднији од њих је орални (у облику таблета или раствора).

Лав Иванович Валујев, Иван Љвович Валујев

Срицање историје ЕКСКЛУЗИВНО

ПАСХАЛИЈЕ (Дамаскинова рука и Гаусов алгоритам)

Више није било потребно осматрати небо, односно очекивати објаву датума, уместо тога довољно је знати користити таблице. Даљи корак у овом смеру начинио је чувени математичар Карл Фридрих Гаус, саставивши на почетку 19. века алгоритам (правила) за израчунавање датума Васкрса (Пасхе). У овом есеју дали смо неке од аспеката реченог важног, и како се показало историјским искуством, довољно сложеног проблема.

Рајко Буквић

Вртови Аркадије

БИЉКЕ БЕЗЕМЉАШИЦЕ

Гајење са кореном у води у којој су растворене хранљиве материје данас је познато као хидропонски начин. Концентрација се одржава у оквиру одређених граница свих есенцијалних елемената. Висока концентрација доводи до токсичности, док недовољно снабдевање до успореног или потпуног прекида развоја биљке.

Бећко Касалица, Катарина Милетић, Марија Петковић Беназоуз

Распињање мудрости

ПРИВАТНОСТ услов слободе

Да би било стварне или стварно релевантне приватности, слобода – друштвена а не само политичка – мора бити квалитетна, а то значи обезбеђена. Зато је безбедност важна не само за слободу (слободу избора) него и за приватност (слобода избора и приватност се ионако преплићу и међусобно условљају).

Јован Бабић

Шапутање нерава

ЉУТА ТАЈНА БОЛА

Феномен бола има историју која траје колико и способност човека да га изрази. Где год да је човек, ту је и бол. Он нас прати као сасвим природни део искуства. Без бола, не би било ни задовољства, ни среће, као што без низбрдице не би било ни узбрдице. Каква је у томе улога црвених папричица?

Петар Нуркић

Виртуелни рај

ВЕШТАЧКА НЕИНТЕЛИГЕНЦИЈА

Немам пуно доказа за протезање ауторитетне тврдње филозофа и теоретичара дигиталних медија Лева Мановича да сваки нови медиј (технологија, добацујем) од самог својег почетка исказује све своје могућности. Често су невидљиве, прикривене, тек наслутљиве.

Горан Станковић

Архимедова тачка

МАТЕМАГИЧНИ ГЕНИЈЕ

Прича о генијалном индијском самоуком математичару Сриниваси Рамануџану (18871920) је једна од највеличанствених и најчуднијих прича у математици. Живећи у сиромаштву и крхког здравља, бавио се математиком самостално уз књигу која је имала око 5.000 теорема познатих у то време. Дошао је до великог броја оригиналних резултата. На препоруку индијских математичара који су схватили да је изузетно талентован, добио је позив од чувеног математичара Годфрија Хардија и 1914. отишао на Тринити колеџ у Кембриџ. За пет година, колико је провео у Енглеској, објавио је преко тридесет врхунских научних радова, од којих пет с новим покровитељем. Нажалост, плодна сарадња трајала је кратко јер је Сриниваса Рамануџан преминуо у 33. години. Својим вансеријским формулама направио је револуцију у математици, стога га сматрају једним од најгенијалнијих и најоригиналнијих математичара у историји.

Миодраг Петковић

Подвизање ума

ЛЕПОТА ПОРЕТКА

Шведски математичар Магнус Густав Митаг-Лефлер: Најбољи Абелови (Niels Henrik Abel) радови су истинска лирика, лирика узвишене лепоте, при којој савршенство форме оставља место дубини мисли, које би пак долазиле из неког удаљеног света, са оне стране баналног живота, из саме душе и непосредније од свега што би могао да сазда било који песник у уобичајеном смислу те речи.

Милан Д. Тасић

Киборгизација

РАТ АЛГОРИТАМА

Анализирају тржишне податке и извршавају трговине у делићу секунде са циљем искоришћавања малих кретања цена и неефикасности тржишта. Пре десетак година у милисекундама (хиљадити део секунде), а данас у микросекундама (милионити део секунде), чак у наносекундама (милијардити део секунде). А то подразумева коришћење снажних рачунара, специјалног софтвера и брзих веза за приступ тржишним подацима.

Мијат Kустудић

Дигитална планета

ДЕНТОРОБОТИ (фантастика која то више није)

Роботи мењају стоматологију. Брже него што су могли да наслуте и највећи оптимисти Асимовљевог соја. После алегоријских приказа о таљигању цивилизацијских кочија, епских и научно-фантастичних авантура. Толико софистицирано да је у питању универзална пожељност робота, који полако и натенане улазе у стоматолошку праксу.

Есад Кучевић

Авантуре тастатуре

ПОШТАНСКИ ВРЕМЕПЛОВ

Кућни рачунари и нису тако стари, постали су популарни тек средином осамдесетих. Није од тада прошло ни четрдесет година, тек један тренутак у људској историји. А опет, већ се јављају озбиљни проблеми кад треба искористити нешто што сте некад (у)радили. Рецимо, прочитати стару електронску пошту…

Дејан Ристановић

По глави читаоца

ИНДУСТРИЈА 4.0 (ренесанса инжењерства)

Ако бисмо се запитали коме препоручити ову монографију, нема сумње да би била од интереса за широки круг читалаца – онима који о овоме не знају пуно да би се упознали са оним што их чека у блиској будућности, а онима који су упућени да сазнају више; наравно инжењерима, доносиоцима стратешких и оперативних одлука, истраживачима и, свакако, студентима који ће ту будућност стварати.

Мило Томашевић

Ментална лозинка

ВЕЋ ВИЂЕНИ STAR WARS

Вероватно сте досад безброј пута у паперјастим облацима, онако из чиста мира, разазнали срце, птицу, рибу или нешто друго? То су оне дечје игрице проналажења разних облика у облацима, којекаквим каменчићима на плажи, на обали реке, или на испуцалим корама дрвећа. Реч је о психолошком феномену познатом као пареидолија, када се перцепцијом случајног проналази смислени стимулус у пренесеном смислу означава (про)налажење смисла у нечему што чујемо или видимо, и самим тим за нас нема неког посебног значаја.

Миодраг Иванишевић

 

Visited 472 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар