МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ОПСЕСИЈА ИЗ МОБИЛНОГ

Visited 217 times, 1 visit(s) today
Pixabay

Међу децом претпубертетског узраста који проводе превише времена за екранима паметних телефона или рачунара уочени су већи изгледи за развој опсесивно-компулзивног поремећаја (ОKП). Шансе да се појави у двогодишњем раздобљу порасле су за 13 посто за сваки сат играња видеоигрица и за 11 посто за сваки сат гледања видеа, резултати су нове студије коју су спровели истраживачи са Калифорнијског универзитета у Сан Франциску (UCSF), а објавили их у часопису Journal of Adolescent Health. 

Главни аутор студије упозорио је родитеље да превише времена пред екранима може врло штетно утицати на ментални развој деце у наведеном добу. „Деца која проводе превише времена играјући видеоигрице кажу да временом осећају потребу да наставе с таквим играма и да не успевају престати упркос својим настојањима”, рекао је др Џејсон Нагата, педијатар и асистент.Интрузивне, нежељене мисли о садржају видеоигара код неке деце могу прерасти у опсесије или компулзије, а непрестано гледање видеа подстиче на компулзивно праћење сличног садржаја. Такво понашање обично погоршавају алгоритми и рекламе.

Опсесивно-компулзивни поремећај спада у анксиозн поремећаја, еа карактерише га појава опсесивних мисли и компулзивних радњи. Особе које од тога пате схватају ирационалност својих поступака и доживљавају их неугодним, али их не успевају спречити. Због тога могу трпети сви животни аспекти (посао, школа, међуљудски односи), а многе активности могу постати лимитиране. Амерички истраживачи су питали 9.204 деце од девет до 10 година колико времена проводе на различитим справама. Просек је износио 3,9 сати дневно и притом је била искључена употреба екрана у образовне сврхе. Две године касније код 4,4 посто ра откривен је новонастали ОKП.

(Pixabay)

Показало се да су видеоигре и видео снимци повезани с већим ризиком од настанка поремећаја. Слање порука, ћаскање преко видеа и друштвени медији нису били појединачно повезани с тим, можда зато што их укључени у истраживање нису често користили, рекли су истраживачи, додавши да се резултати могу разликовати код старијих малолетника. Др Нагата и колеге су открили да се време које су малодобници проводили пред екранима 2021. године, у време пандемије, удвостручило.

„Мада време проведено пред екраном може имати неких предности, наточито када су посреди образовање и повећана социјализација, родитељи би требали бити свесни могућих ризика, посебно за ментално здравље сетета. Чланови породице могли би се договорити да се интернетски садржај или медији пре спавања изоставе”, предлаже др Нагата. Истраживање је објављено у тренутку када и резултати одвојене студије којом се родитељи упозоравају да малој деци дугорочно могу нанети више штете него користи ако им често дају паметне телефоне да их умире. Потоњи су обзнањени у часопису JAMA Pediatrics, а обухваћено је 422 родитеља и 422 малишана од три до пет година у од августаа 2018. до јануара 2020.

(Индекс)

Visited 217 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар