Сви предмети увек изгледају оштро, без обзира колико су удаљени, захваљујући „паметним наочарима” које се саме прилагођавају виду.
У младости очно сочиво лако мења облик и дозвољава прилагођавање (акомодација), али са старењем ова способност опада и предмети који се налазе близу изненада постају мутни. Зато средовечни људи почињу да носе наочаре за читање, а они који су већ имали тегобе с видом користе бифокалне наочаре.
Најсвежије научно достигнуће могло би и једна и друга помагала за вид да пошаље у историју. На Универзитета Јута направили су „паметне наочари” с течним сочивима која аутоматски прилагођавају жижу. Када их једном ставите, сви предмети увек изгледају оштро, без обзира колико да су удаљени!
„Паметне наочари”
састоје се од сочива
начињених од глицерина,
густе безбојне течности.
Уобичајене наочари не исправљају акомодацију, већ једноставно премештају домет онога што је у фокусу, уместо да га шире. Предмети који су били нејасни на 30 сантиметара постаће оштри, али ће на другом крају собе постати мутни. Обратно је код људи којима су потребне само за даљину.
„Паметне наочари” састоје се од сочива начињених од глицерина, густе безбојне течности, која су окружена савитљивим мембранама. А ове се механички померају напред-назад.
Прилагођавање вида с
једног предмета на други
деси се за 14 милисекунди.
Сочива су смештена у оквире с мерачима раздаљине од лица онога који их носи до околних прдмета уз употребу инфрацрвеног светла. Мерач затим шаље сигнал и прилагођава сочива растојању. Прилагођавање се одвија веома брзо, омугућујући кориснику да се с једног предмета на други усредсреди за 14 милисекунди (хиљадинка секунде).
Уз наочаре иде апликација за „паметни телефон” (smartphone) с подацима о диоптрији власника и аутоматски подешава сочива преко бежичне везе (bluetоoth). Када особа добије нови извештај лекара, подаци се једноставно сами дотерају, нема потребе да се купују друге наочари.
Иако још нису званично испитане, истраживачи који су их осмислили већ су испробали. Прототип је прилично гломазан, па ће једно од дотеривања пре него што се буду нашле на тржишту бити смањење тежине и дебљине. „Паметне наочаре” могле би се наћи у слободној продаји за две до три године.