МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ПИНГВИНИ САМОСВЕСНИ?

142 pregleda
Дастидар

Научници деценијама помоћу огледала тестирају има ли нека животиња одређену самосвести. Тако се код живих бића мери интелигенција, тачније самосвесност која је показатељ развијенијих когнитивних способности, пише Science Alert. Тест је седамдесетих прошлог века осмислио Гордон Галуп и прилично је једноставан. Састоји се од два јела. Прво се пред животињу поставља огледало и посматрају њене реакције. Ако се она након неког времена препозна, најчешће нема агресиван одговор; односно схвата да гледа властити одраз, а не неку другу јединку.

Да би се потврдило да се животиња уистину препознала, тест се понавља, али на мало другачији начин. На телу јој се нацрта нека видљива ознака. У случају да се препозна у огледалу, она ће на неки начин реагује или покуша уклонити знаку. Битно је да се ознака налази на горњем делу тела, да је животињи видљива једино ако посматра свој одраз. Слонови, човеколики мајмуни, делфини, свраке и још неке животиње положиле су овај тест и уз човека ушле у ексклузивни клуб живих бића која имају способност самоперцепције.

Научници су сада ставили огледало пред аделијске пингвине (Pygoscelis adeliae) и добили необичне резултате. У прелиминарној студији коју тек треба да прегледају независни стручњаци, Прабир Гош Дастидар из индијског Министарства науке и колеге пингвине су подвргнули низу тестова са огледалом. Групи од 12 аделијских пингвина је у различитим условима приказано огледало. Kада су се налазили у групи, није било много реакција; али су изоловани су почели да истражују свој одраз.

„Правили су брзе покрете главом, крилима или телом, од којих су неки изгледали као гестови. Визуелни фокус био им је чврсто усмерен на властити одраз. Птице нису покушале да успоставе контакт, нити су показивале ма какав знак агресије што указује на то да су вероватно знале да пингвин у огледалу није ни пријатељ ни непријатељ, односно да се ради о њима самима”, навели су истраживачи. Међутим, када су им на врат ставили црвену ознаку, пингвини нису реаговали на промену изгледа. Научници наводе да постоји могућност да неке врсте пингвина не виде црвену боју, па стога не могу бити сигурни у овај резултат.

„Требало би у будућности осмислити боље експерименте. Но наше истраживање показује да су аделијски пингвини вероватно самосвјесни, на шта указују њихове реакције на одразе у огледалу”, пишу научници. Цаља напоменути да тест са огледалом има своја ограничења, да нема научног консензуса колико је заправо ефикасан. Наиме, нису га прошле многе изразито друштвене животиње, укључујући мајмуне и гориле, осим ако се пре тога нису научиле да користе огледало. Узмимо за пример псе. Способни су за емпатију, особину која такође подразумева перцепцију себе и других бића, али обично падају на тесту огледала. Штавише, чак и наша деца умеју да не положе овај испит. Можда самосвест постоји у својству спектра, а не дихотомно, као што имплицира огледалски тест.

(Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар