У водама око Антарктика уочено ретко и необично створење – џиновска медуза.
Приликом истраживања обала око Антарктика туристи у приватној подморници снимили су необично створење, до тада виђено свега 126 пута. У плавој и бистрој води огромна таласаста маса јурила је према њима. Дугачка преко девет метара, са четири пипка који се извијају и главом у облику куполе. Створење је превазилазило димензије подморнице у којој су се налазили. Запањујуц́и призор догодио се на дубини од неколико стотина метара, у близини антарктичког острва Роне јануара 2022. године.
Kада су се вратили на брод и показали фотографије Данијелу М. Муру, морском биологу са Универзитета Ексетер у Великој Британији, он је одмах знао да су се сусрели с „нечим невероватно ретким”. Kако се испоставило, ови путници се налазе међу неколицином који су успели да виде џиновску фантомску медузу или Stygiomedusa gigantea. До тог тренутка ово морско чудовиште је виђено само 126 пута од када је пут описано 1910. године. Чак су се и научници из Института за истраживање акваријума у заливу Монтереи – који су провели на хиљаде сати под водом – сусрели с њом само девет пута.
Међутим, само седмицу касније, тј. крајем јануара 2022. године, друга група туриста је такође видела фантомску медузу, а потом још једну, средином марта. Да би пред крај туристичке сезоне, између октобра 2022. и јануара 2023. године, туристичка подморница забележеила још седам или осам виђања. „Један од разлога чешћих сусрета је тај што туристичке експедиције на Антарктику све више нуде приватне подморнице гостима” објашњава Мур, главни научник компаније Viking Cruises, која води експедиције на Антарктик.
Научници још не знају много о овим џиновским бескичмењацима, који живе у тамној и хладној зони поларних океана и помоћу својих таласастих пипака налик врпци хватају планктоне и мале рибе. Једна ствар која је сигурна, јесте да често имају друштво, малу рибу, латинског имена Thalassobathia pelagica. Претопставка је да у овом обострано корисном односу риба добија уточиште и заштиту у замену за бригу о здрављу медузе, тако што једе паразите који се налазе на њој. Мур нагађа да су управо паразити један од разлога зашто је могуће видети ове велике медузе у плитким водама око Антарктика, јер је јадан од ефикасних начина за њихово одстрањивање управо израњање на површину и излагање сунчевим зрацима.
(Илустрација Youtube printscreen/Nat Geo Wild)
(Национална географија)