Људи су почели да користе зубну пасту отприлике од 500. године пре нове ере. Стари Грци су употребљавали смесу с коралним прахом, а уместо четкице гранчице које су жвакали. Неки народи и данас користе лишће разних биљака у те сврхе.
Срећом, орална нега је од тада напредовала, данас имамо на располагању много различитих алата који нам помажу да очувамо зубе здравим. О занимљивим чињеницама у вези са зубима, које можда до сада нисте знали, пише Healhtline.
Зуби су јединствени
Зуби су јединствени попут отиска прста. Због тога се стоматолошки картони понекад користе за идентификацију људских остатака. Чак ни једнојајчани близанци немају идентичне зубе. Занимљиво је и то да језик такође има јединствени отисак.
Глеђ је најтањи и најчвршћи слој
Глеђ је спољњи слој зуба. Она је попут тврде љуске, њена примарна сврха је заштита видљивог дела зуба. Она није неуништива. И она може да има микропукотине, али и да пропада. Шећери и киселине, попут оних у безалкохолним пићима, која у контакту са бактеријама у устима нападају глеђ ци доводе до њеног пропадања, што означава почетак пропадања зуба. Безалкохолна газирана пића посебно штете, ако их пијете често током дана.
Жута боја значи пропадање, али не увек
Жута и смеђа боја није само мрља од кафе или цигарета. Глеђ је делимично одговорна за бељи изглед зуба, а када пропадне, зуби могу имати тамнију боју. Наравно постоје различите нијансе зуба и неки имају природну жућкасту боју, у том случају то није знак пропадања. Оштећена глеђ такође може бити кривац за било какву бол коју осећате.
Зуби су попут санте леда
Трећина сваког зуба налази се испод десни, односно зубног меса. Због тога је одржавање здравља зубног меса једнако важно као и брига о зубима. здрави десни су чврсти, не крваре и увек су светло ружичасте боје. Они представљају „кућу” за зубе.
У устима 300 врста бактерија
Плак садржи милионе бактерија, састављених од 200 до 300 различитих врста. Главни кривац за лоше здравље зуба је Streptococcus mutans, који претвара шећер и друге угљене хидрате у киселине које „једу” зубе.
Плак је непријатељ
Ако га редовно не уклањате четкицом и концем, плак може проузроковати каријес. Уколико се не уклањања, плак се стврдне и развије у каменац. Редовно перите зубе и скидајте наслаге код стоматолога да бисте спречили настанак каријеса и сачували своје зубе.
Излучимо 10.000 литара пљувачке
Људско тело свакодневно ствара отприлике четвртину пљувачке, која током живота долази до бројке од 10.000 литара. Пљувачка има важну улогу у здрављу човека. На пример, олакшава гутање хране и садржи ензиме који убрзавају варење. Треба истаћи и то да процес варења започиње управо у усној дупљи, жвакањем хране, а пљувачка додатно потпомаже тај процес.
Што се тиче зуба, пљувачка испира честице хране и спречава њено задржаваље у устима. Захваљујући свом саставу она може да неутралише киселине у плаку које проузрокују оштећења и пропадање зуба. Она је, такође, веома важна код особа које носе мобилне протезе, јер помаже задржавање исте на месту на више начина.
(Извор Н1)