МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ПОКРАЈ ВОДЕ ЗДРАВИЈИ

137 pregleda
EPA

 

Деца која проводе много времена уз море, језеро или реку најчешће се развију у одрасле особе бољег менталног здравља, показало је ново британско истраживање.Студија британских научника указује на то да родитељско подстицање деце на боравак покрај воде и на развој вештина попут пливања у раном добиуможе имати досад непрепознате користи који трају доживотно”, рекла је др Лин Мартин са Универзитета Ексетер.

Резултати истраживања спроведени у 18 земаља открили су да боравак у такозваним плавим просторима”близу мора, река и језера може побољшати њихово ментално благостање. Плави простор је назив за осећај спокоја који људи доживе док ту бораве, односно назив за комбинацију звукова воде и мириса који благотворно утичу на мозак. На замисао о истраживању потенцијалних добробити плавих простора истраживачи су дошли након што је откривено мноштво доказа о томе да је боравак деце у зеленилу повезан с бољим менталним здрављем.

Студију је координисао Европски центар за околину и људско здравље Универзитета у Ексетеру. Учествовало је 15.000 испитаника из 14 европских земаља и из Хонг Kонга, Kанаде, Аустралије и Kанаде, који су одговорили на упитник о својим навикама из детињства. Од испитаника је тражено да се присете својих искустава с плавим просторима до шеснаесте године. Одговарали су на питања колико су их често посећивали, колико су им били близу и колико су им често родитељи допуштали да се играју у таквим подручјима. Постављено им је и питање о последњем контакту с плавим и зеленим површинама у минулр четири седмице и о субјективном доживљају менталног здравља током двоседмичног раздобља.

Студија, чији су резултати објављени у часопису Journal of Environmental Psychology, открила је повезаност између дужег времена проведеног у плавим просторима и бољег менталног здравља у одраслом добу. Особе које су у детињству чешће боравиле у плавим просторима придавале су већи значај природном окружењу, а последично су их посећивали и као одрасли, што су научници у коначном повезали с њиховим бољим менталним здрављем.

„У контексту све индустријализиванијег и технолошки развијенијег света важно је схватити да је искуство што чешћег боравка у природи у детињству повезано с менталним добробитима у одраслом животном добу. Наше откриће указује на то да боравак у плавим просторима у детињству већину људи подстиче да уживају у природи, а рекреативним активностима у природи, што резултира корисним утицајем на ментално здравље у одраслом добу”, рекла је Валерија Витале, докторандкиња римског Универзитета Сапиенца и главна ауторка студије.

(Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар