Досадашњи резултати указују на то да је изненађујуће успешан, а научници наводе да до сада није забележено овакво клиничко тестирање у којем се сваком пацијенту повукао рак.
Након испитивања новог лека против рака ректума, спроведеног у САД, сваки пацијент је ушао је у ремисију. Лек Dostarlimab, који се продаје под марком Jemperli, имунотерапијски је третман који се користи у лечењу рака ендометрија, али ово је било прво клиничко истраживање о томе је ли делује против тумора ректума. Досадашњи резултати указују на то да је изненађујуће успешан, а научници наводе да до сада није забележено овакво клиничко тестирање у којем се сваком пацијенту повукао рак.
Тумори су ишчезли
Треба напоменути да се ради о малој студији у почетној фази. Позитивни резултати су до сада регистрирани само код 12 пацијената (толико их је до сада учествовало у истраживању), јер је испитивање у току. Сви пацијенти су имали туморе с генетским мутацијама MMRd, које се налазе код 5-10 посто пацијената с раком ректума. Болесници с таквим туморима обично слабије реагују на хемотерапију и зрачење, због чега је углавном потребно хируршки уклонити тумор.
Пацијенти који су били укључени у ову студију нису до сада прошли ове инвазивне поступке лечења. Током испитивања добијали су Dostarlimab сваке три седмице за шест месеци, уз могућност хемотерапије и операције ако се тумори врате. Но то се није догодило.
„Стандардни третман рака ректума хируршким захватом и хемотерапијом може бити посебно тежак за људе због локације тумора. Они могу патити од дисфункције црева и мокраћног мехура, инконтиненције, неплодности, сексуалне дисфункције и још много тога”, рекла је онколошкиња Андреа Серсек, а преноси Science Alert. Пацијенти који су били укључени у ову студију нису до сада прошли ове инвазивне поступке лечења. Током испитивања добијали су Dostarlimab сваке три седмице за шест месеци, уз могућност хемотерапије и операције ако се тумори врате. Но то се није догодило.
Без хемотерапије
Након шест месеци свих 12 пацијената више није имало туморе који би се могли виђети путем MRI-ја, PET-а, ендоскопије и биопсије. „Лекарка Серсек ми је рекла да су прегледали све моје тестове и да, с обзиром на то да нема назнака рака, нема потребе да идем на хемотерапију”, рекао је Саша Рот, први пацијент укључен у испитивање.
Студија још није готова, овде ради о прелиминарним резултатима. Отприлике три четвртине од 12 пацијената до сада је имало благе или умерене нуспојаве од узимања лека, укључујући осип, свраб, умор и мучнину, али ниједном се није вратио рак. Просек праћења пацијената је био отприлике годину дана, а неки, попут поменутог Рота, у ремисији су већ две године.
Испитивање би у крајњем требало да укључив око 30 пацијената. Kада буде готово, имаћемо потпунију слику о томе колико је Dostarlimab сигуран и делотворан у болесника с раком ректума. „До тада треба гледати на ове резултате са оптимизмом, али и опрезом”, рекла је онколошкиња Хана K. Саноф са Универзитета Северна Каролина. Наиме, она сматра да клинички одговор на лечење није сурогат за дуготрајну контролу рака јер иако инхибитори попут Dostarlimab-a могу имати ефекте који трају годинама, већином се очекује да ће се код мањине пацијената код којих се рак не третира оперативно и лечи експерименталним третманом повратити.
„Врло се мало зна о томе да ли је клинички одговор на Dostarlimab једнак излечењу”, објаснила је Саноф. Налази истраживања објављени су у часопису The New England Journal of Medicine.
(Извор Индекс)