МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ПРЕДЕЊЕ НА АУТОПИЛОТУ

Visited 381 times, 1 visit(s) today
Илустрација

Научници се дуго питају како мачке преду или препознатљиво умирујуће брундају, јер звуке ниске фреквенције обично испуштају веће животиње с дужим гласницама. Ново истраживање биоакустичара Кристијана Хербста са Универзитета Беч (Аустрија) и колега из иностранства доводи у питање распрострањено уверење да предење узрокују контракције мишића. Уместо тога, сматрају да је то пасивно аеродинамичко понашање које се аутоматски наставља након што мозак пошаље почетни сигнал. Другим речима, изгледа да ваш љубимац преде на својеврсном аутопилоту.

Такозвани јастучићи за предење омогућују мачићима да преду, иако су им гласне жице јако кратке користећи механизме који обично генеришу вокализацију више фреквенције попут мјаукања. Влакна колагена и еластина у везивном ткиву гласница распоређена су у структуре које пригушују високе фреквенције њихових звукова. Научници су раније код домаћих мачака открили ове структуре, пречника до 4 милиметра, али до сада није истражена њихова улога при предењу. Стога су Хербст и колеге уклонили гркљане, у којима се налазе гласнице, са осам преминулих мачака. Затим су гласне жице стиснули једну уз другу и кроз њих пустили топао, влажан ваздух.

Kао из неког филма страве и ужаса, свих осам гркљана је, без икаквих мишићних контракција или неуронских надржаја, произвело звук предења на фреквенцијама у распону предења домаће мачке (између 25 и 30 херца), пише Science Alert. Ово откриће показује да за предење није потребна контракција мишића и да су за то довољне структуре везивног ткива. Наравно, да би се то дефинитивно потврдило, мора се анализирати процес на живим мачкама – што је мало теже. Иако наши подаци не одбацују у потпуности хипотезу о мишићној контракцији, они показују да мачји гркљан може лако производити звуке предења с основним фреквенцијама од 25 до 30 херца без неуралног подражаја или мишићне контракције”, наводе научници.

Али разлог зашто мачке преду и даље остаје тајна. Неке претпоставке сугериришу да предење указује на задовољство и подстиче интеракцију с власницима. Студије, такође, указују на то да би предење могло бити својеврстан механизам лечења. Истраживање Domestic cat larynges can produce purring frequencies without neural input објављено је у часопису Current Biology. 

(Илустрација Shutterstock)

(Индекс)

Visited 381 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар