МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ПРВИ БИЛИ НА АНТАРКТИКУ

324 pregleda
Wikipedia

Нису Европљани ти који су први стигли. Неко други је открио Антартик пре 1.300 година. Kо би то могао бити?

Прва забележена посета копненом Антартику приписана је руској експедицији 1820. године, а прво слетање америчком истраживачу 1821. Године. Али први људи који су открили Антартик нису били Европљани, ни Американци, већ Полинежани. Стигли су на најхладнији континент пре 1.300 година, преноси Science Alert. Новозеландски научници указују да аутохтони народ Новог Зеланда, Маори, има знатно дужу историју на најјужнијем континенту.

Истраживачки тим, предвођен биологом за заштиту природе Присилом Вехи, погледао је усмене записе, а и тзв. сиву литературу. То значи и историјске извештаје који нису никада објављени и упоредили их са усменом историјом староседелаца и њиховим уметничким делима. „Пронашли смо везе са Антарктиком и његовим водама које се јављају од најранијих путовања, а касније кроз учешће у истраживањима под вођством Европе, савременим научним истраживањима, риболову и много тога вековима”, рекла је Вехи.

Истраживачи су прво истакли путовање на југ из раног 7. века полинежанског поглавице Хуи Те Рангиоре и његове посаде. Ово би их вероватно учинило првим људима који су видели воде Антарктика. Хиљаду година пре руске експедиције, чак много пре планиране миграције полинежанских досељеника на Нови Зеланд.

„У неким наративима Хуи Те Рангиора и посада су наставили далеко на југ. Чинећи то, вероватно сз били први људи који су угледали воде Антарктика, а можда и континент”, пише тим у свом научном раду. „Путовање и повратак Хуи Те Рангиоре део су историје народа Нгати Раруа, а ове приче се појављују у бројним резбаријама”. Ово откриће је велико изненађење за истраживаче. Маорима су ове приче добро познате генерацијама. „Наративи недовољно заступљених група и њихова повезаност са Антарктиком остају слабо документовани и признати у истраживачкој литератури”, наставаљају истраживачи. Овај рад почиње да попуњава ту празнину.” Али путовање поглавице Хуи Те Рангиоре дефинитивно није било последњи пут Маораи њихових предака на Антарктик.

Те Ату – човек Нгапухи – назван је првим Маори и првим Новозеланђанином који је разгледао обалу Антарктика 1840. године као део истраживачке експедиције Сједињених Држава. Маори су, такође, били део „херојског доба истраживања Антарктика” крајем 19. и почетком 20. века. Помагали су европским истраживачима у медицини, грађевинарству, научној експертизи и слично.

„Учешће Маора у путовањима и експедицијама на Антарктику настављено је до данас, али се ретко признаје или истиче”, закључују истраживачи. У скорије време један број Маора учествује у антарктичким научним програмима Новог Зеланда. Истражују све, од ефеката климатских промена до екологије пингвина.

(Све о археологији)

О аутору

administrator

Оставите коментар