Kада гастроинтестинални проблеми укључују бактерију Helicobacter pylori, чланови домаћинства оболелог, такође, требало би да буду тестирани на инфекцију, показало је кинеско истраживање. Иако обично асимптоматске, инфекције желуца или почетног дела танког црева са H. pylori најчешћи су узроци пептичког улкуса. Она може узроковати гастритис, иритацију желудачне слузнице и, у ретким случајевима, ако се не лечи, довести до рака желуца.
Истраживачи у Kини спровели су тестове на свим члановима 10.735 породица у 29 покрајина. Међу 31.098 испитаника, приближно 43 посто одраслих и 21 посто деце и адолесцената били су заражени. Само 29 одсто породица није имало инфекцију. Преосталих 71 посто имало је барем једног зараженог члана, укључујући 20 посто у којима су заражени сви чланови, објавили су истраживачи у часопису Gut. Излагање заражених чланова је вероватно главни извор ширења, претпоставили су научници. Док је 14 одсто деце и адолесцената који живе с незараженим родитељима и само било заражено, та стопа била је 34 посто међу децом која живе с два заражена родитеља.
Преваленција H. pylori посебно је висока у Kини. Према америчком Националном институту за дијабетес, пробавне и бубрежне болести, инфекције погађају 30 до 40 посто људи у Сједињеним Државама. Најчешће се инфекција добије у детињству. Научници су рекли да њихова открића упућују на то да, када се установи да је пацијент заражен, цела породица мора бити тестирана и сви заражени чланови лечени. Инфекције се елиминишу антибиотицима.
(Индекс)