МЕЂУ ИЗМЕЂУ

РАЗМИШЉАЈТЕ ИНОСТРАНО

Visited 185 times, 1 visit(s) today
Илустрација

Страни језици могу помоћи у анализирању сећања.

Обављање задатка на нематерњем језику може представљати изазов, чак и у свакодневном дерлању, као што је наручивање хране или читање једноставних реченица. Наша сећања обликују прошлост, свест о себи, о стварности и свету око нас. Ипак, она нису увек тачна јер многи фактори утичу, а међу њима је језик на којем размишљамо када покушавамо да се сетимо одређеног догађаја.

У недавној студији објављеној у Experimental Psychology: General, две истраживачке групе са Универзитета у Чикагу испитале су однос језика и памћења, а и какву улогу вишејезичност може имати у обликовању сећања. Истраживачи су објаснили да су резултати веома интересантни, јер су супротни од очекивања. Учествовало преко сто људи, којима је мандарински кинески био матерњи, а енглески страни језик. Истраживање је подељено у две фазе: у првој су им понудили листу речи које имају слична значења, међу којима су биле умор, поспаност, кревет и слично, али реч спавање није била укључена. Када им је речено да их понове речи матерњем језику, многи су сами убацили спавање, јер су инстинктивно направили везу. Када су исту вежбу поновили на енглеском, већина није споменула спавање.

У другој фази је испитиван утицај на памћење накнадно добијених (нетачних) информација. Испитаници су гледали снимак без звука на којем је приказана крађа, а након тога су слушали аудио-описе исте сцене на кинеском, па на енглеском. Оба аудио-снимка су садржала неколико лажних информација. Стручњаци су закључили да је већина лакше приметила лажне описе када су слушали енглеску верзију. Истраживачки тим претпоставља да се овакви резултати могу приписати интензивнијим радом мозга у дешифровању страног језика. Свако ко се мучио са учењем новог језика зна колико је концентрације потребно да би се избегле лингвистичке грешке. Тада се пажљивије размишљање о контексту.

„Када користимо други језик, активира се овај начин размишљања и људи су пажљивији у одлучивању”, рекао је проф. Давид Гало, који води лабораторију за истраживање памћења у Чикагу. Можда нису ни свесни да ово раде.” Научници сматрају да студија потврђује да људи више обраћају пажњу када покушавају да се сете истинитих догађаја на страном језику, што може утицати на улогу памћења и језика у доношењу свакодневних, али и озбиљнијих животних одлука. Исто тако, може навести да боље размислимо коме можемо веровати, у зависности од језика који користе када нам преносе информације. Наведена сазнања су само почетак анализирања улоге језика у памћењу. Постоје бројне студије у којима је испитиван утицај страних језика на когнитивне способности. Поред побољшаног памћења, доказано је да људи који говоре више од једног језика могу лакше контролисати своја осећања, јер изражавање на матерњем језику не захтева толико премишљања.

(Илустрација Pixabay/Mohamed_hassan)

(РТ)

Visited 185 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар