МЕЂУ ИЗМЕЂУ

РУЖНО СЕЋАЊЕ СЕ БРИШЕ

229 pregleda

Лоша и ружна сећања муче многе, а код неких доводе и до озбиљних поремећаја. Научници су сада на корак од сазнања да ли таква сећања могу да се измене или чак потпуно избришу.

Процедуре које користе психијатри како би индиректно поново активирали трауматске епизоде код пацијената могу представљати „прозор кроз који лоша и ружна сећања могу да буду измењена или чак потпуно избрисана, наводи научна студија коју су предводили истраживачи са Универзитета Texas A&M. Тако на пример ратни ветерани који пате од посттрауматског стресног поремећаја (PTSP) могу током терапије бити питани да се присете посебних спољних стимуланаса, као што су бљесци светла или јаки звуци, који су повезани и окидачи су сећања на трауме.

Идеја ове методе је да провоцира сећање без наношења додатне патње пацијентуда би кроз терапије излагања ублажила реакције страха. „Главни изазов је то што, када се изводе сличне процедуре, сећање на оригиналну трауму није избрисано. Увек је ту и може да се поново појави, што изазива поновну манифестацију PTSP и да људи поново осећају страх, рекао је Стивен Марен, професор психологије и неурологије на том универзитету.

Да би изменили или чак елиминисали трауматско сећање, научници су користили поступак условљавања у ком је сигнал индиректно повезан с трауматским догађајем. Када је исти сигнал примењен касније, он индиректно реактивира сећање на догађај и повећава активност у хипокампусу, делу мозга важном за меморију, наводе научници. Они наводе да поновно активирање трауматског сећања кроз излагање индиректним окидачима, може да га измени и ублажи. Сада намеравају да прошире своју студију како би кроз ову технику оно могло да буде потпуно избрисано.

(Извор Спутњик)

О аутору

administrator

Оставите коментар