Више од 40 одсто глобалне популације бори се са последицама нелеченог пропадања зуба, док од болести зуба пати 3,9 милијарди људи, објавила је Светска дентална федерација.
Низ података који говоре о лошој хигијени зуба на глобалном нивоу Светска дентална федерација изнела је 20. марта поводом обележавања Светског дана посвећеног здрављу зуба. Федерација, између осталог, наводи да зубни каријес и даље представља здравствени проблем који је распрострањен у целом свету.
„Кварење зуба је последица деминерализације зубне глеђи услед појачаног лучења киселине у устима која настаје услед конзумирања шећера и других угљених хидрата које уносимо путем хране и пића. Управо зато се претерана конзумација шећера доводи у везу са зубним каријесом”, пише у анализи Светске денталне федерације.
Замена нискокалоријским заслађивачима
може да помогне да људи наставе да
уживају у слатком укусу у оквиру исхране
која неће оштетити здравље зуба.
Из Федерације поручују да „за разлику од угљених хидрата, нискокалоријски заслађивачи се не разлажу уз помоћ бактерија у устима те нису узрочници каријеса и пропадања зуба”.
„Замена шећера нискокалоријским заслађивачима може да помогне да људи наставе да уживају у слатком укусу у оквиру исхране која неће оштетити здравље зуба. Европска управа за безбедност хране ЕФСА донела је закључак у истраживању из 2011. године у коме се истиче да заслађивачи одржавају минерализацију зуба тиме што умањују њихову деминерализацију када се конзумирају уместо шећера”, наводи се у извештају Светске денталне федерације.
Препоруке Светске денталне федерације крећу се у оквирима уобичајне бриге о квалитету здравља. „Како бисте свакодневно одржавали добре навике оралне хигијене, уз редовне контроле код стоматолога, потребно је да редовно перете зубе, храните се здраво и смањите унос шећера, а уместо њих користите нискокалоријске заслађиваче, као и да се решите лоших навика попут пушења и конзумирања алкохола који такође утичу на пропадање зуба. Превенција, рана дијагностика и правовремено лечење помоћи ће да дуже одржите здраве зубе”, пише у извештају Светске денталне федерације.
(Извор Танјуг)