КОСМИЧКО ТКАЊЕ

СЕКСТИЛИОНИ ЗВЕЗДА

308 pregleda
ESA

Kолико их има у свемиру? Ово је толико једноставно питање да је просто невероватно колико је одговор компликован.

Најједноставнији одговор је да појма немамо колико звезда има, али тај одговор нас не задовољава, он није својствен човеку. Жирафама и зебрама је сигурно свеједно колико звезда има, али нама није. Зато идемо на компликованији одговор.

Има око 6.000 звезда довољно сјајних да их можемо видети и голим оком, наравно при добрим осматрачким условима. Али, половина тих звезда се налази на дневној страни Земље и њих ћемо видети тек када доспеју на ноћну страну. Значи у току једне ведре ноћи можемо да видимо 3.000 звезда! Заправо не баш толико јер се налазимо на северној хемисфери и не видимо оне звезде које виде Аустралијанци. Наше и небо Аустралијанаца се само делимично преклапају те тако од тих 6.000 звезда довољно сјајних за наше око у току једне ноћи можемо да видимо нешто мање од 3.000.

Било је разних не нарочито успешних покушаја што није чудо јер ни данас не знамо прецизно и поуздано колико звезда има наша галаксија, па се говори да их је више од 200 и мање 400 милијарди узмимо да их је 300 милијарди.

Све док није измишљен телескоп астрономи су рачунали да звезда има толико: неколико хиљада и зато је прави научни шок био када се појавио телескоп који нам је открио да бледу траку која се пружа преко неба сачињавају звезда толико слабог сјаја да их голо око не види. До овог открића дошао је, као што знате, Галилео Галилеј својим малим дурбином почетком 17. века. А та бледуњава трака коју су астрономи звали Млечни пут јесте наша галаксија.

Од тада су астрономи покушавали да израчунају колико звезда у Млечном путу има. Било је разних не нарочито успешних покушаја што није чудо јер ни данас не знамо прецизно и поуздано колико звезда има наша галаксија, па се говори да их је више од 200 и мање 400 милијарди – узмимо да их је 300 милијарди.

Али тридесетих година прошлог века астрономи су доживели још један шок: тада је, насупрот широко распрострањеном мишљењу, утврђено да је Млечни пут само једна од галаксија којих иначе има више. Kолико више то се тада није знало. Па заправо ни данас се не зна поуздано колико их је, али узмите да их има око 200 милијарди, а можда и десет пута више. Заправо у целом свемиру и оном који видимо и оном иза хоризонта видљивости може бити и произвољно много пута више галаксија, али за потребе нашег рачуна узимо да је галаксија у видљивом свемиру два билиона – толико се у новијим текстовима из астрономије рачуна да их је (знате да рачун компликује и то што гледајући у даљину гледамо заправо у прошлост).

Пошто су и почетни бројеви (бројеви галаксија и бројеви звезда по једној галаксији) само груба апроксимација на интернету се могу наћи ове процене укупног броја звезда видљивог свемира: њих има између 10 и 200 секстилиона или у цифрама: између 10.000.000.000.000.000.000,000 и 200.000.000.000.000.000.000.000.

Е сад, колико укупно има звезда у нашем свемиру? Не знамо, како рекосмо, тачно, али научници имају неку логику и неки поступак који може да им мало помогне да бар грубо оцене колико има звезда. То се рачуна тако што број звезда у нашој галаксији, помножимо са укупним бројем галаксија.

Али како знамо колико има звезда у нашој галаксији, у Млечном путу? Не можемо те звезде да пребројимо јер многе од њих уопште не видимо пошто се налазе не само далеко, него су многе и сакривене иза тамних облака прашине и гаса. Али зна се приближно. Kако? Па до тог броја долазимо мерењем укупног сјаја читаве галаксије. Што је галаксија сјајнија то више звезда мора да има (да би ствар била компликованија сигурно сте и сами већ закључили да је за овај рачун потребно да знамо и удаљеност посматране галаксије. Али то је већ друга занимљива тема).

На основу оваквог рачуна закључено је да наша галаксија има, како смо рекли, угрубо 300 милијарди звезда, а даље је лако јер су све галаксије, мање или више сличне бар што се садржаја тиче. Дакле, број галаксија, а има их два билиона (или десет пута мање, ко то зна) помножимо са бројем звезда типичне галаксије.

Е сад, пошто су и почетни бројеви (бројеви галаксија и бројеви звезда по једној галаксији) само груба апроксимација на интернету се могу наћи ове процене укупног броја звезда видљивог свемира: њих има између 10 и 200 секстилиона или у цифрама: између 10.000.000.000.000.000.000,000 и 200.000.000.000.000.000.000.000.

Ето толико звезда у свемиру има. Није прецизно, али с друге стране фантастично је што су астрономи у стању да и до овако грубог броја дођу.

(Извор Астрономски магазин)

О аутору

administrator

Оставите коментар