МЕЂУ ИЗМЕЂУ

СМЕЂИ ИЛИ БЕЛИ ШЕЋЕР?

153 pregleda

Током година смеђи шећер учврстио је репутацију здраве алтернативе белом шећеру. Често се продаје као природни заслађивач и замена за бели. Супротно увреженом мишљењу, стручњаци кажу да је врло мала разлика између смеђег и белог шећера, и да оба могу имати штетне ефекте по наше здравље.

Попут белог шећера, и смеђи шећер је заслађивач произведен од биљке – шећерне трске или шећерне репе. Обично се производи од смеше белог шећера и меласе, која је врста густог, смеђег сирупа. Додатак меласе даје шећеру тамну боју и богат укус попут карамеле. Такође обезбеђује малу количину неколико кључних хранљивих састојака. 

У поређењу с белим, смеђи шећер је нешто пожељнији због садржаја неколико кључних микроелемената, што је постигнуто захваљујући додатку меласе. Конкретно, свака порција смеђег шећера има малу количину гвожђа, калијума, калцијума и бакра. „Такође је и мало мање калорија у смеђем шећеру, мада је разлика минимална. Док 100 грама белог шећера пружа 387 калорија, иста количина смеђег шећера садржи 380 калорија”, објашњава др Џош Екс, нутрициониста Медицинског центра у Нешвилу. И нутритивне разлике између смеђег и белог шећера врло мале. Иако смеђи шећер садржи малу количину неколико витамина и минерала, не сматра се добрим извором тих хранљивих састојака.

На тржишту постоји низ различитих врста смеђег шећера. Не само да се цена смеђег шећера прилично разликује између ових сорти, већ свака нуди и јединствени укус и текстуру. Основне врсте смеђег шећера су светлосмеђи, тамносмеђи, демерара, турбинадо… „Прехрамбени профил смеђег шећера садржи пуно калорија и угљених хидрата, док садржи врло малу количину микроелемената, као што су калцијум, бакар и гвожђе”, рекао је др Екс.

Смеђи шећер најчешће се користи за кување и печење јер даје посебан укус тестенинама, маринадама, умацима… Вишак шећера у било ком облику може бити штетан по ваше здравље. Не само да шећер садржи пуно калорија и угљених хидрата, већ му недостају важни микроелементи, и његова примена повезана је с мноштвом негативних нежељених ефеката.

Истраживања показују да претерани унос шећера може допринети хроничним стањима, као што су болести срца, дијабетес, гојазност и болест масне јетре. Важно је знати да шећера има у многим намирницама, као што су сокови, кекс, бомбоне… Препоручени унос (у свим облицима) не треба да премаши 25 грама дневно. Срећом, на располагању је низ здравих замена за смеђи, али и бели шећер. Неке од најбољих опција замене смеђег шећера укључују стевију и мед.

(Извор РТС)

О аутору

administrator

Оставите коментар