Пуни су отровних хемикалија и микропластичних влакана.
Научници са Универзитета у Гетеборгу у новој студији су показали да филтери у опушцима од цигарета пропуштају хиљаде отрова и пластичних влакана која су отровна за водене ларве. Тешко да постоји неко јавно место на којем човек неће наићи на остатке цигарета – од пешачке стазе, аутобусне станице, парка па све до плаже. Шведски истраживачи су показали у својој студији да су микровлакна и хемикалије које цуре из филтера отровни.
Филтер има хиљаде отровних хемикалија и микропластичних влакана, то је опасан отпад, каже Бехани Карни Олмрот, проферка екотоксикологије на Универзитету у Гетеборгу. У студији објављеној у часопису Microplastics and Nanoplastics, научници су тестирали учинке токсина из филтера након пушења, а и твари су у филтру које су од самог почетка, на ларвама водених комараца. Испоставило се да отрови доводе до 20 посто веће стопе смртности.
Претходна истраживања показала су да токсини у филтерима, такође, имају негативне учинке на многе друге водене организме. Примерице, рибе могу угинути ако су четири дана изложене концентрацијама које одговарају токсинима што излучују једва два опушка у једној литри воде. Филтери за цигарете су исто тако главни извор микропластике у нашој околини, нешто за шта знамо да има велики негативан утицај на биолошки живот. ЕУ је већ класификовала филтере за цигарете као опасни отпад, напомиње научница из Шведске.
Заједно с другим стручњацима, Карни Олмрот је написала коментар у часопису Science of the Total Environment, тврдећи да опушци нису само најчешћи отпад на свету, већ да су само маркетиншки трик који заправо мало помаже у заштити пушача. Зато их је потребно у потпуности уклонити са тржишта.
(Зимо)