Naučnici su uspešno uzgojili ugroženu vrstu korala nadajući se da će obnoviti oštećene koralne grebene uz obalu Floride kojima prieti relativno nova bolest. Grebeni na Floridi i Karibima suočavaju se s rastućom pretnjom uništenja zbog bolesti koja lišava korale njihove boje i na kraju dovodi do odumiranja.
Centar za spasavanje korala na Floridi poslednjih je sedmica uzgojio stotine novih korala koji pripadaju vrsti kaktusnog korala u udanju od 185 kvadratnih metara, u kojem se nalazi ukupno 18 vrsta floridskih korala ugroženih bolešću. „Postoji potencijal za razmnožavanje ovih korala… Tako da bi se mogli neki vratiti u divljinu”, rekao je Džastin Zimerman, rukovodilac Centra za spasavanje korala na Floridi.
Bolest gubitka koralnog tkiva prvi put uočena je u blizini Majamija 2014, a do 2017. proširila se na najseverniji greben Floride i kasnije na Ki Vest na jugu. Koralne vrste koje zahvati ta bolest imaju stopu odumiranja od 66-100 posto, što je čini smrtonosnijom od poznatijeg fenomena izbeljivanja koji je obično uzrokovan višim temperaturama vode povezanim s klimatskim promenama.
Bolest gubitka koraljnog tkiva predstavlja još jednu pretnju svetskim koralnim grebenima, koji se već suočavaju s egzistencijalnim opstankom zbog klimatskih promjena. „Veliki broj potomaka koje proizvedu spašeni korali biće neophodan za obnovu floridskog koralnog grebena”, rekao je DŽil Mekre iz Komisije za očuvanje riba i divljih životinja Floride. Globalna mreža za praćenje koraljnih grebena (GCRMN), koju podržava UN, u oktobru je objavila da je 14 posto svetskih korala na grebenima već izgubljeno između 2009. i 2018.
(Izvor Indeks)