Метаверзум је нови концепт који технолошке компаније, маркетинг стручњаци и аналитичари виде као следећу важну ствар.
Метаверзум привлачи пажњу и новац – највећих технолошких имена попут Facebook-a и Epic Games-a. А шта је то метаверзум? На први поглед изгледа као измишљена верзија виртуелне стварности, док се можда ради о будућности интернета. Многи говоре да метаверзум нама данас изгледа као паметни телефони људима осамдесетих прошлог века.
Метаверзум се користи као улазак у виртуелни свет који повезује све врсте дигиталних окружења. За разлику од тренутне виртуелне стварности која се углавом користи за видео-игрице, метаверзум треба да служи за све – посао, игру, концерте, путовања или дружење. Већина метаверзум замишља као тродимензионалног аватара. А заправо је реч још увек о идеји која није јасно дефинисана.
Чему онда толика прашина? Сличне идеје се јављају готово сваке године у технолошком свету и брзо нестају. Међутим, метаверзум је изазвао огромно интересовање код великих инвеститора и технолошких компанија. Очигледно је да нико не жели да пропусти први овакав изум. Осим тога постоји веровање да је технологија први пут на корак од тога да реализује овакве идеје.
Facebook је метаверзум поставио за свој велики приоритет. До сада су много уложили у Oculus слушалице као виду виртуелне стварности. Са друге стране, компанија улаже у апликације које треба да служе за дружење и радно место и комуникацију са стварним светом. Међутим, чак ни Facebook не верује да ће метаверзум моћи једна компанија сама да направи, мада је уложила 50 милиона долара у финансирање изградње метасвемира. Иако преовладава мишљење да ће метасвемир да буде активан тек кроз 10 година.
Произвођачи видео-игрица већ дуже време имају тенденцију да креирају метаверзум. Мрежне видео-игрице већ деценијама се користе интерактивним световима. Али то још није метаверзум. Последњих година Fornite је проширио своје производе и одржао концерте у оквиру дигиталног окружења. То је многе импресионирало јер се видело као могућност за реализацију метасвемира.
Ипак видео игре нису метасвемир. Најближе метаверзуму је Facebook, кроз аплиције попут Workplace и Horizons, у оквиру којих се користе виртуелни системи аватара. Друга апликација је VRChat који је усресређен на ћаскање без икаквог циља или сврхе осим истраживања окружења и упознавања људи.
Најприближније метаверзуму су Oculus популарне слушалице. С друге стране, сматра се да је 5G мрежа један од важних услова за појаву метаверзума.
(Извор PC press)