МЕЂУ ИЗМЕЂУ

СТРУЈА ИЗ КИШНЕ КАПИ

Visited 310 times, 1 visit(s) today

Будући генератори могли би да буду уграђивани на кровове и тако би макар допуњавали део електричне енергије која се троши у кућама, а могли би чак да се уграђују и у кишобране.

 После вишегодишњих испитивања и неуспешних покушаја, научници су изгледа коначно открили принцип који би нам омогућио да искористимо кишне капи као извор енергије. Претходних година стручњаци су безброј пута покушавали да искористе кишу за производњу електричне енергије, али им то није полазило за руком. Ипак, сада су на корак до открића, јер су успели да конструишу генератор који користи кишу и производи изненађујуће висок електрични набој.

Само једна капљица кише може да произведе довољно енергије за 100 малих лед сијалица. Ранији генератори успевали су да произведу „хиљаду пута мање” енергије, тврде научници са Универзитета у Хонгконгу. Нови дизајн генератора спаја алуминијску електроду са другом која је израђена од легуре индијума и калаја и обложена материјалом који има квазитрајан електрични напон. Kада капљица падне на ову површину, она повезује ове две електроде и ствара затворено електрично коло које омогућава потпуно ослобађање прикупљеног електричног набоја.

Ако на генератор константно падају кишне капи електрични набој се акумулира тако да ова технологија може да се употреби и код дуготрајних киша. Међутим, потребно је још доста рада на овом генератору како би се од њега добио употребљив производ, пише енгадгет, а преноси ртс. Kратак налет енергије се лако постиже, али сада треба пронаћи начин за њено акумулирање како би се она стално производила.

Ти будући генератори могли би да буду уграђивани на кровове и тако би макар допуњавали део електричне енергије која се троши у кућама, а могли би чак да се уграђују и у кишобране.

(Извор Б92)

Visited 310 times, 1 visit(s) today

О аутору

Станко Стојиљковић

Оставите коментар