Ново копно ће се формирати када Тихи океан нестане.
Користећи суперкомпјутер за сложену симулацију кретања тектонских плоча, стручњаци са Универзитета Куртин утврдили су да ће се на Земљи поново формирати суперконтинент за 200 до 300 милиона година када се Тихи океан потпуно затвори. Симулације су показале да је мање вероватно да ће кора испод млађих океана, попут Атлантског или Индијског, нестати у Земљином мантлу у односу на кору испод старог Тихог океана.
Вођа студије др Чуан Хуанг рекао је да је оно што је његов тим утврдио значајно јер даје увид у то шта ће се дешавати са површином Земље у наредних 200 милиона година. „У протеклих две милијарде година Земљини континенти су се сударали и формирали суперконтинент сваких 200 до 600 милиона година, што је познато као циклус суперконтинената. То значи да ће се постојећи океани поново сударити у наредних 200 милиона година”, каже Хуанг.
Резултат тога биће формирање новог океана, који је већ назван – Амазија, јер се верује да ће се Тихи океан затворити када се амерички континент судари са Азијом. Такође, Аустралија ће се спојити са Азијом. „Симулирајући помоћу суперкомпјутера како ће се Земљине тектонске плоче понашати, можемо да покажемо како ће се за мање од 300 милиона година Пацифик затворити, што ће омогућити стварање Амазије”, истакао је Хуанг.
Екстраполишући постепено ширење Атлантског океана (четири центиментра сваке године), истраживачи предвиђају да ће се Тихи океан затворити како се америчка плоча буде кретала западно и сударити са осталим континентима. Пацифик је оно што је остало од Панталасе (односно Палепацифика) који је почео да се формира пре 700 милиона година када је претходни суперконтинент почео да се распада. Тихи океан је најстарији океан на Земљи и почео је да се смањује од свог врхунца још од времена диносауруса.
Тренутно се смањује годишње за неколико центиметара, а тим темпом се предвиђа да ће се затворити у наредних 200 до 300 милиона година. Тренутно, на Земљи постоји седам континената са веома различитим и јединственим екосистемима и људских културама, а фасцинантно је размишљати о томе како ће свет изгледати за неколико стотина милиона година, наводе научници.
(РТС)