Разлике не постоје само код људи: Женке живе дуже од мужјака.
Научници откривају да и друге женке сисара имају дужи животни век од мужјака, и да је то тренд који није карактеристичан само људској популацији. Истраживачи из лабораторије за биометрију и еволуцијску биологију потврђују да су у свим људским популацијама просечни животни векови жена дужи него за мушкарце, али су открили и да је то случај и са другим сисарима.
Открили су да женке сисара живе 18,6 посто дуже од својих мушких колега – што је дуже од јаза који износи 7,8 посто између жена и мушкараца.
До овог закључка су дошли након испитивања 101 различите врсте сисара, од слепих мишева до лавова. Открили су да женке сисара живе 18,6 посто дуже од својих мушких колега – што је дуже од јаза који износи 7,8 посто између жена и мушкараца. Такође су проучавали популацију орки и горила као део студије, а у 60 одсто случајева женке сисара живе дуже од мужјака, открила је екипа истраживача. У људским заједницама жене у просеку живе 7,8 одсто дуже од мушкараца, мада то варира од земље до земље. „Док друштвени фактори јачају родни јаз у дуговечности, вец́е изгледе за преживљавање жена у односу на мушкарце се примец́ују чак и када оба пола имају исте друштвене навике”, наводи истраживачки тим а преноси „Дејли мејл”.
Претходне студије о разлици животног века мушког и женског сисара рађене су на људској популацији или животињама у заточеништву. Ово ново опсежно истраживање обухватало је сагледавање свих демографских података прикупљених од стране других истраживача који су испитивали популацију сисара. Они верују да део разлике у дуговечности потиче од локалних животних услова и расположивости ресурса.
(Извор Б92)