Баратање (манипулација) теломеразом, ензимом кључним за правилну деобу ћелија, може ћелије учинити практично бесмртним и спречити појаву рака. Да би то урадили, научници најпре морају да схвате његово устројство (структура).
Ензим је обично је активан у деловима
тела који захтевају често или стално
умножавање ћелија са исправним ДНК
наслеђем, као што су матичне ћелије
или репродуктивне ћелије.
Руски биолози са Московског државног универзитета недавно су објавили студију посвећену склопу дела ензима теломеразе. Један од аутора је истакао да ће то помоћи да се осмисле начини лечења који ће подстицати или осујећивати деловање ензима.
Ензим теломеразе је потребан за правилно удвостручење ДНК пептида посредством РНК. Обично је активан у деловима тела који захтевају често или стално умножавање ћелија са исправним ДНК наслеђем, као што су матичне ћелије или репродуктивне ћелије. Због тога током времена његово деловање слаби, спречавајући правилну деобу и изазивајући старење.
Посебно је занимљиво да канцерогене ћелије већину времена имају овај ензим у активном стању, што наводи научнике на претпоставку да рак може започети неправилним активирањем теломеразе у нормалним ћелијама. И то указује да се манипулацијом теломеразе може начинити велики продор, као што је уништавање и спречавање рака и старења ћелија.