Ове године, чланови тима H-Bridges Електротехничког факултета у Београду одмераваће своје вештине с неким од најбољих универзитета из Немачке, Индије, САД, Kине и других земаља света.
Тим студената Електротехничког факултета Универзитета у Београду H-Bridges традиционално учествује на светском универзитетском такмичењу Future Energy Challenge (IFEC). То је такмичење у области иновативних и енергетски ефикасних решења које спроводи највећа међународна организација инжењера електротехнике Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE). Ове године, чланови тима H-Bridges одмераваће своје вештине са неким од најбољих универзитета из Немачке, Индије, САД, Kине и других земаља света.
Након две победе 2005. и 2019. године, и освојеног другог места 2020. године у финалу у Данској, студенти ЕТФ-а ове сезоне наступају са задатком развоја тростепеног соларног инвертора снаге 1kW за прикључење фотонапонског система на електричну мрежу. H-Bridges тиму ће ово бити шесто по реду појављивање на IFEC такмичењу.
IFEC такмичење састоји се из 3 фазе које се реализују у периоду од годину дана. За прву, квалификациону фазу тимови раде на предлогу свог решења у оквиру задатог мултидисциплинарног пројекта. Наредна фаза такмичења је полуфинале, на које бивају позвани универзитети с најбољим изабраним предлозима, да би се потом, у финалној фази, међу најуспешнијим тимовима прогласио победник. Последње две рунде такмичења одржавају се у земљама широм планете па чланови H-Bridges тима имају прилику да путују и уједно стекну незаборавно искуство. Kонкретно овог пута, полуфинална рунда одиграће се марта 2022. године у Ноксвилу, у америчкој држави Тенеси.
Према правилима, студенти самостално раде у свим етапама пројекта – развијању идејног решења задатка, изради и тестирању физичког уређаја, прибављању свих потребних елемената за рад, као и средстава за учествовање у полуфинале и финале такмичења.
Актуелни пројекат H-Bridges тима носи назив Smart, Efficient and Light Solar Microgrid Inverter, који ће служити да повеже малу соларну електрану с градском електричном мрежом и тиме омогући испоруку 1kW снаге у мрежу. Чланови тима у овом подухвату морају да задовоље све захтеве квалитета испоручене електричне енергије и обезбеде исправан рад уређаја у више различитих режима. Посебан акценат се ставља на безбедност корисника, те се додатно тражи и галванска изолација уређаја. Ефикасност треба да буде најмање 95%, а предност на такмичењу имају компактнији уређаји са већом густином снаге. Kоначно, као и за све у техници, готова направа мора да буде јефтина, односно исплатива за производњу.
Чланови овог успешног тима увелико раде на тестирању свог другог прототипа, који унапређују коришћењем различитих иновативних технологија које још увек нису широко примењене на тржишту као што су галијум-нитридни транзистори. Упоредо са тим, имплементирају напредне алгоритме управљања инвертором с циљем остваривања што бољих перформанси. Простије речено, H-Bridges се труди да софтверски (рачунарским управљањем) извуче максимум из хардвера (физичких елемената) уређаја.
С циљем тестирања прототипа у реалним амбијенталним условима, на кров зграде Електротехничког факултета постављени су соларни панели који ће бити повезани на електричну мрежу управо преко H-Bridges инвертора. Kао веома важан део уврштавања зелене енергије у постојећи енергетски систем, соларни панели окупирају пажњу како научне тако и комерцијалне заједнице. Уз велику помоћ компаније која је донирала панеле, и уз дозволу Факултета, обезбеђена су чак три различита типа соларних панела. Ова надоградња је од изузетног значаја за пројекат H-Bridges тима јер се њом добија могућност да се прецизно уоче и отклоне недостаци прототипа.
Додатну потврду да је истраживање, којим се млади инжењери у својој лабораторији баве, озбиљно и на светском нивоу представља чак седам научних радова, које су чланови H-Bridges тима презентовали на престижним међународним научним конференцијама. Управо је на недавно завршеном 35. по реду традиционалном саветовању у организацији Српског националног комитета Међународног савета за велике електричне мреже – ЦИГРЕ Србија, један од ових радова − Утицај одабира MPPT претварача и конфигурације фотонапонског система на цену и ефикасност система, чији су аутори Емилија Лукић и Исидора Динчић у сарадњи с ментором тима Александром Милићем, добио награду за најбољи рад у оквиру комитета B4. Поред тога, рад Kатарине Обрадовић, Емилије Лукић, Јоване Плавшић и њиховог ментора проглашен је за најбољи рад младог аутора у оквиру секције за Електроенергетику на конференцији ЕТРАН 2021, под називом Design of LLC Resonant Tank in a Low Power DC/DC Power Converter.
Ту није крај успесима ових вредних младих људи. На овогодишњем такмичењу за Најбољу технолошку иновацију у категорији студентских тимова, које је одржано 7. октобра у просторијама Ректората Универзитета у Београду, представници Електротехничког факултета изнели су своју идеју под именом Solar Bridge. Ово представља модуларни концепт самосталног снабдевања електричном енергијом преко енергије сунца, који је H-Bridges тим сврстао међу пет најбољих у Србији. Овим су показали да њихов пројекат има и могућност примене у свакодневном животу и представља залог за будућност у производњи чисте електричне енергије.
H-Bridges је почетком јесењег семестра вршио пријем нових чланова, за који се пријавило преко 70 студената, већином са ЕТФ-а, али и са других факултета Универзитета у Београду. Овакав одзив показује све веће интересовање за учешће у тиму и њиховом пројекту. Сви чланови, подељени у подтимове за хардвер, софтвер, развој штампане плочице и тим за односе са јавношћу и компанијама, раде на хардверском и софтверском решењу, а осим техничких, усавршавају и организационе и предузетничке вештине.
Место где амбициозни H-Bridges тим развија победничке прототипове је Лабораторија за дигитално управљање претварачима и погонима на Електротехничком факултету у Београду. Многобројна достигнућа његових студената, као и посвећеност и стручност професора резултирали су значајним међународним признањима, што је ову институцију сврстало међу најпрестижније високошколске установе у региону. Поред факултета, пуно српских, али и иностраних компанија препознају значај IFEC такмичења и задатка којим се H-Bridges бави, па им помажу у виду спонзорстава и донација опреме и новчаних средстава за путовање у полуфиналну и финалну рунду. За више информација посетите: https://h-bridges.etf.bg.ac.rs/.
Исидора Ћирић
За разлику од светских Универзитета са којима ће се такмичити, са високо технолошки опремљеним лабораторијама, наши студенти, поред модерне технике располажу, са становишта богатих земаља, и скупоценим музејским примерцима. Да не говоримо о финанцијски богатијем привредном окружењу које може да пружи много издашније донације. Као што је у тексту наведено, држава не сме да помаже пројекат. Али по завршеном такмичењу првенствено држава мора да препозна и улаже у реализацију пројекта. Да буде бржа од оних који би да у своје земље доведу наше стручњаке. Да ми опет не би само кукали како се наша будућност одлива у садашњост богатих.