МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ТРАНСПЛАНТИРАН ИЗМЕТ

Visited 225 times, 1 visit(s) today

Истраживање је показало да би то могло помоћи пацијентима с опасним обликом рака коже да боље реагују на имунотерапију.

Наиме, трансплантација фекалног микробиома, односно пренос микроба из столице једне особе у црева друге, показала се делотворном за понављајуће инфекције бактеријом clostridium difficile, али и за третман неких других здравствених проблема. Научници сада наводе да би ова процедура могла помоћи пацијентима с меланомом, потенцијално смртоносним обликом рака коже који се може лечити имунотерапијом.

„Имунотерапија у основи шаље властите имунолошке ћелије да се боре с раком. Проблем је што ти лекови не делују савршено јер нису ефикасни све време”, рекао је лекар Дивакар Давар са Универзитета у Питсбургу, коаутор студије. Према Давару, само 30 до 50% болесника с меланомом реагује на имунотерапију, но тај би се постотак могао повећати помоћу трансплантације фекалног микробиома, пише The Guardian.

Давар и колеге су узели узорак столице седам пацијената који су претходно у потпуности или делимично реаговали на имунотерапију леком Pembrolizumab. Након што су прегледали измет да нема потенцијално штетне вирусе, бактерије или гљивице, пренели су га у црева особа које нису реаговале на имунотерапију. Након трансплантације, пацијентима су дали Pembrolizumab и пратили њихов напредак 12 месеци. Резултати су показали да је од 15 пацијената којима је трансплантиран измет између јуна 2018. и јануара 2020. шест имало користи од тог процеса, а код троје се карцином чак значајно смањио или је нестао. Тим је, такође, установио да је код 15 пацијената који су примили трансплантацију фекалија просечно време преживљавања било седам месеци, док је за оних шест који су добро реаговали на имунотерапију било 14 месеци.

Нове претраге су показале да је шест прималаца измета који су добро реаговали на имунотерапију развило заједницу цревних микроба сличну оној у столици донатора. Њихове столице имале су знатно више актинобактерија и бактерија групе firmicutes које су одраније повезане с добрим одговором на имунотерапију. Аутори су навели да ово истраживање има ограничења јер се темељи на малом броју испитаника и да је следећи корак масивнија студија.

(Извор Индекс)

Visited 225 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар