Научници направили уређај који га открива из узорка урина.
Лекари често открију туморе на мозгу тек након појаве неуролошких симптома, као што је губитак покрета или говора, што значи да је он већ досегао знатну величину. Научници са Универзитета Нагоја у Јапану употребили су нови уређај за идентификацју кључног мембранског протеина у урину који показује има ли пацијент тумор на мозгу. Тако би се избегли инвазивни тестови и повећала вероватноћа ранод откривања. Истраживање би, такође, помоглое да се рано уоче друге врста рака, пише часопис ACS Nano.
Један од могућих знакова да особа има тумор на мозгу јесте постојање ванћелијских везикула (EV) повезаних с тумором у урину. Оне су нано величине, а укључене у разне функције, па и у међућелијску комуникацију. Будући да EV пронађени код пацијената с раком мозга имају специфичне врсте РНK и мембранских протеина, могле би помоћи у откривање рака и његовог ширења. Иако се излучују далеко од мозга, многе везикуле опстају и избацују се мокраћом без разградње. Тестирање урина стога има многе предности, објашњава ванредни професор Такао Јасуи са Факултета за инжењерство Универзитета Нагоја.
Тестови урина су делотворни, једноставни и неинвазивни, а он садржи многе информативне биомолекуле које се могу пратити унатраг да би се идентификовала болест. Научни тим који предводе Такао Јасуи и професор Јошинобу Баба са Факултета за инжењерство, у сарадњи са Институтом за иновације друштва будућности Универзитета Нагоја и са Убуверзитетом у Токију, осмислили су платформу за анализу EV-а тумора мозга користећи наножице на њеном дну. Помоћу овог уређаја идентификовали су две специфичне врсте EV-а мембранских протеина, познатих као CD31/CD63, из узорака мокраће пацијената с тумором на мозгу. Тражење наведених сигналних протеина могло би омогућити лекариа да открију пацијенте с тумором и пре него што се појаве симптоми.
(Зимо)