Научници су успели да објасне зашто је тешко убити муву ударцем новинама или неким другим приручним средством и зашто је она скоро увек бржа од човека.
Муве имају велику могућност наглих промена брзине, веома су покретљиве, имају развијену перцепцију и веома су добре у избегавању и најбржих удараца. Научници су успели да установе да им у томе помажу задња крила, која их лансирају великом брзином у последњи час. Домаће муве имају модификована задња крила која су еволуирала у штапићасте структуре са проширењем на крају, који се зову халтере или махалице. Њихове вибрације помажу инсекту да се стабилизује током лета тако што осећају ротације тела и преносе сигнале на крила.
Домаће муве користе вибрације халтера чак и када ходају, за разлику од неких других инсеката који их имају, али научници све до сада нису знали зашто, пише Live Science. Међутим, у новој научној студији откривено је да покрети халтера током ходања служе како би инсекти могли што пре да полете и да се захваљујући њима боље координишу покрети крила и мишића ногу.
Научници су користили камере велике брзине, које снимају 3.000 фрејмова у секунди, да би снимиле муве приликом полетања. Како су утврдили, муве могу да полети брзином од само седам милисекунди, док је другима инсектима из исте породице потребно пет пута више времена, до 39 милисекунди. Потом су научници домаћим мувама уклонили халтере, што је значајно успорило њихово полетање, за разлику од други инсеката. Такође, не само што су спорије полетале, већ су имале проблема и са стабилношћу током лета, док су неке од њих чак падале после полетања.
(Извор Спутњик)
Међутим, то није једина тајна брзине и спретности муве, наводе научници. Када полете, муве могу да изводе маневре као пилоти борбених авиона. Тако рецимо воћне мушице могу да промене смер кретања у једној стотинки, отприлике 50 пута брже од трептаја ока. Могу да крилима направе такав притисак који их у тренутку одгурне од предатора у ваздуху, да се у ваздуху окрену за готово 90 степени како би појачале тај притисак и избегле да настрадају, казао је раније Флоријан Мујџрес са Универзитета Сијетл, који је проучавао механику лета муве.
Муве имају и изванредан вид, који им помаже у планирању бекства од опасности. Око 200 милисекунди пре него што полете, муве уочавају смер којим ће се кретати како би побегле на сигурно. Како су утврдили научници, њихове очи могу да обраде шест пута више информација у секунди него људске.
Научници саветују да, када желите да убијете муву ударцем, покушавате да погодите место куда ће се она упутити, а не место на ком је тренутно.