Вакцина „епиваккорона” тренира ћелијски антивирусни имунитет који штити од развоја неповољних компликација вируса корона, изјавио је за „Спутњик” начелник руског Научноистраживачког института за вирусне инфекције Савезног центра „Вектор” из Јекатеринбурга и доктор биолошких наука Александар Семјонов.
„Особеност вакцине ,епиваккорона’ лежи управо у чињеници да је главни ефекат пептидне вакцине (ово је пептидна вакцина) подучавање специфичних Т-ћелија. Основа антивирусног имунитета су управо Т-ћелије. Вакцина управо тренира ћелијски антивирусни имунитет”, истакао је Семјонов. Како је објаснио, у борби против вируса учествују две варијанте имунолошког одговора – антитела и ћелијски имунитет. Антитела су прва која покушавају да зауставе вирус;ако су људске ћелије већ заражене, организам им шаље Т-лимфоцит који убија ћелију заражену вирусом и вирус више не може да се размножава.
Према његовим речима, за успешну борбу против вируса корона важан је квалитет антитела. Принцип деловања вакцина „епиваккорона” и „спутњик ве” заснива се на развоју ћелијског и хуморалног имунитета на S-протеин (Spike protein). „Антитела на S-протеин вируса корона SARS-CoV-2 заиста делују и штите. На томе се заснива дејство двеју руских вакцина и оно има за циљ да произведе ћелијски и хуморални имуни одговор на S-протеин управо у оном делу који се везује за ћелијске рецепторе. Због тога вакцина помаже организму да произведе ова важна антитела”, нагласио је Семјонов.
Тренутно је у Русији регистровано пет вакцина против ковида-19. За ревакцинацију се препоручује „спутњик лајт” – лакша верзија „спутњика ве” која претпоставља једнократну примену препарата.
(Извор Спутњик)