МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ВЕШТАЧКИ АРХИТЕКТА

Visited 278 times, 1 visit(s) today
Илустрација

Архитекта и компјутерски дизајнер из Њу Делија има занимљиву визију будућности, али она није само плод његове маште. Манас Батија је, користећи вештачку интелигенцију (Artificial Intelligence, AI) у низу детаљних слика, оживео идеју стамбених небодера прекривених дрвећем, биљкама и алгама који делују као куле за пречишћавање ваздуха.

Батија је за свој пројекат назван „AI x градови будућности” користио алат заснован на вештачкој интелигенцији. Програм звани Midyourney који генерише слике засноване на писаним упутствима. Функционише тако што се у њега унесе скуп фраза, а он затим генерише слике засноване на тим фразама. „Најбоља ствар код коришћења вештачке интелигенције је што она временом учи и сваки пут је све боља”, објашњава он за CNN.

Поменути архитекта је у још једном пројекту названом „Симбиотичка архитектура” осликао будућност у којој се зграде праве од живих материјала. Он је назива „утопијска будућност у којој се станови формирају унутар дрвета величине секвоје”. Kаже да је био инспирисан Hiperionom, секвојом која се налази у Kалифорнији и висока је 115 метара. Он се ослањао и на свој свакодневни рад у индијској архитектонској фирми Ant Studio, чији пројекти укључују реконструкцију зграда с новим фасадама које подстичу природну вентилацију и смањују потрошњу енергије.

„Идеја је да ,кожаʼ зграде буде органска и природна да би зграда могла да регулише сопствену температуру током дана”, објаснио је Манас Батија и додао: „Ако створимо органски грађевински материјал, који живи и расте, зграда ће се сама проветравати кроз природне процесе. Скорашња популарност AI алата за обраду слика покренула је нова питања о креативности, уметничком интегритету и жустру расправу о томе шта уметност јесте.

Расправа је додатно подгрејана након што је један Американац освојио прво место на уметничком такмичењу за дело које је направила вештачка интелигенција прошлог месеца. Манас Батија, с друге стране, сматра да уметник може користити било коју врсту алата за стварање уметности и да свако може употребити вештачку интелигенцију, али да неће постићи резултате као неко ко је заправо креативна особа.

(Илустрације Courtesy Manas Bhatia/Promo)

(Нова)

Visited 278 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар